Zvířata v říši narkotik – 1. díl

V přírodě i v zajetí se zvířata setkávají s návykovými látkami a jejich účinky. Zatímco zvířata chovaná v zajetí mohou skončit i jako notoričtí kuřáci, volně žijící živočichové si k navození povznášejích stavů pomáhají například požitím fermentovaného ovoce.

Orangutani dokážou být učenlivými kuřáky. | Kredit: s0nofabe4ch, YouTube

Lidoopi jsou vynalézaví kuřáci

Jedněmi z nejznámějších kuřáků ze světa zvířat jsou lidoopi. Jak šimpanzi, tak orangutani se tomuto lidskému zlozvyku dokážou naučit velmi rychle. A bohužel propadají závislostem podobně jako lidé. Příkladem může být v současnosti osmnáctiletá indonéská orangutaní samice Tori chovaná v zajetí, která začala kouřit v pěti letech, když jí návštěvníci zoologické zahrady házeli do výběhu nedopalky. Kouření jí vydrželo dalších deset let, během nichž se stala silně závislou – nedostatek cigaret nebo udušení nedopalku jejím partnerem mělo za následek nekontrolované výbuchy Toriiny zuřivosti. V roce 2012, kdy poprvé porodila, ji ale ošetřovatelé spolu s jejím partnerem-nekuřákem přemístili do izolované expozice, kde orangutanice procházela odvykací kúrou.

Dalším ze světově proslulých případů závislosti u zvířete byli šimpanzi ze zoo v Johannesburgu, kteří holdovali nikotinu od chvíle, kdy jim jistý návštěvník hodil do klece zapálenou cigaretu. Lidé jim od té doby nosili i celé krabičky, a jelikož lidoopi nemohli mít v kleci zápalky, připalovali si cigaretu od cigarety a dokázali tak vykouřit krabičku během chvíle. Brzy se z toho vyvinula těžká závislost na nikotinu, která se mimo jiné projevovala i schováváním kuřiva před ošetřovateli.

Tabák ale zřejmě láká nejenom nás a naše nejbližší příbuzné. Již v sedmdesátých letech byl zaznamenán případ psa boxera, který byl, alespoň podle jeho majitele Jacka Morella, vášnivým kuřákem už osm let. Závislost na nikotinu vědci zjistili také u myší, které okusují tabákové listí.

I zvířata holdují alkoholu

Záliba v alkoholu byla zaznamenána u mnoha druhů. Nejčastěji se jednalo o zvířecí obyvatele Afriky, kteří s oblibou pojídali opadané plody stromu zvaného marula (Sclerocarya birrea), které rychle začínají kvasit. Projevy byly stejné, jako když člověk požije větší množství alkoholu. „Opilá“ volně žijící zvířata ovšem nejsou výhradně africkým specifikem: následující video ukazuje účinky požití fermentovaných okvětních lístků na chování veverky.

Jiná veverka si k opilosti pomohla konzumací zkvašených dýní:

Zvířata předmětem testování návykových látek

Už před více než šedesáti lety začali vědci po celém světě testovat účinky alkoholu a a dalších návykových látek na zvířatech. Hlavním předmětem výzkumu byly reakce zvířat na návykové látky ve srovnání s člověkem a testování nové možnosti léčby. Tímto velmi nehumánním způsobem se také snažili objasnit některé podivné jevy ve zvířecím chování podobné projevům lidské závislosti na návykových látkách. Napříkad alkohol byl záměrně testován na krysách a psech. Ukázalo se, že projevy notorického alkoholismu jsou podobně destruktivní jako u lidí. Většina pokusných zvířata pak do roka zemřela.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..