Orangutan vykouřil cigaretu. Indonéská zoo opět čelí kritice

Zoologická zahrada v indonéském Badungu prodělala další skandál. Na počátku minulého roku upozornili aktivisté na vyhladovělé medvědy, tentokrát ochránce zvířat Marison Guciano natočil orangutana, který kouřil. Cigaretu mu do výběhu hodil jeden z návštěvníků. Zvíře ji sebralo a okamžitě se začalo chovat jako zkušený kuřák. 

Případ kouřícího orangutana není jediný, který aktivisté zahradě vyčítají. | Zdroj: Pixabay

Dvaadvacetiletý orangutan Odon ze zoo v Badungu je zřejmě zvyklý běžně kouřit. Alespoň to tak vypadá z videa, na němž ho minulou neděli zachytil zakladatel indonéské Společnosti na ochranu zvířat Marison Guciano. Do orangutanova výběhu vhodil návštěvník zapálenou cigaretu, Odon se jí ihned zhostil a začal kouřit. Indonésie už dlouhodobě čelí kritice kvůli špatné ochraně zvířat. „Téměř všechny zoologické zahrady jsou v ubohém stavu – od klecí, krmení až po zdraví zvířat,“ uvedl pro BBC Guciano.

„Máme tam ceduli“

Zoo v Badungu však odmítá, že by nějak ochranu zanedbala. „Máme tam ceduli, která návštěvníkům zakazuje dávat zvířatům jídlo a cigarety, “ okomentoval situaci mluvčí zoo. Podle Guciana ale zahrada, jež leží asi 120 kilometrů od Jakarty, nevěnuje žádnou pozornost kontrole a výchově návštěvníků. Indonésie je přitom země s jedním z nejvyšších podílů kuřáků mezi obyvateli.

Odon ale není jediný op, který se naučil kouřit. Například v roce 2010 zemřel ve věku 52 let známý jihoafrický šimpanz Charlie, který byl pověstný svým kouřením. Ačkoli se ho zaměstnanci zoo snažili tohto zlozvyku zbavit, nepodařilo se jim to.

Zdroj: BBC

(Zobrazeno celkem 248-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..