20 věcí, které jste o psech (ne)věděli

Do jaké míry milujete své psí přátele? Takhle moc, ukázalo by dítě co nejvíc rozpažené ruce. A je to pravda. Láska, kterou chováme ke psům, se nedá změřit a to samé se dá říct i o tom, co cítí psi k nám. Ale víme o psech všechno? Zde uvádíme 20 různých faktů a zajímavostí ze světa psů.

Štěňata se rodí slepá a hluchá. | Kredit: Katie Brady, CC BY 2.0

1. Do rodu Canis a čeledi psovitých nepatří pouze pes, vlk, liška a dingo, ale i kojot nebo šakal.

Závody anglických chrtů – greyhoundů
Kredit: Ronnie Macdonald, CC BY 2.0

2. Nejmenší psí rasou na světě jsou čivavy, které měří v kohoutku pouhých 15–25 cm, ale, jak se říká, ony to nevědí a chovají se, jako by byly velké. Za největší rasu jsou naopak považovány německé dogy, které dosahují výšky minimálně 80 cm. Nejtěžším plemenem byl pak určen bernardýn, jehož váha může přesahovat 90 kg. Nejrychlejší psí rasou jsou greyhoundi (angličtí chrti), kteří se díky své rychlosti často využívají na závody a lovy – na krátkou vzdálenost dokážou vyvinout rychlost až 70 km/h.

3. Malí psi se obvykle dožívají vyššího věku než velká plemena. Průměrná délka života psa se přitom pohybuje od 8 do 16 let.

Srovnání velikosti německé dogy a čivavy. | Kredit: Sklmsta, Ellen Levy Finch, CC BY-SA 3.0,
Wikimedia Commons

4. Nejstarší pes na světě, o kterém se dochovaly záznamy, se dožil 29 let. Jednalo se o křížence Maxe z USA.

5. Psi se potí přes polštářky tlapek. Huňatý kožich jim tedy nebrání v ochlazování organismu.

6. Ačkoli psi nerozlišují tolik barev jako člověk, jejich oči jsou mnohem lépe uzpůsobeny nočnímu vidění než lidské. Sítnice psů totiž obsahuje větší množství tyčinek, které na rozdíl od čípků, zajišťujících barevné vidění, nevyžadují tolik světla.

7. Psí sluch je velmi vyvinutý a citlivý. Psi dokážou výborně slyšet na vzdálenost až 225 metrů.

8. V prvním týdnu života pes prospí 90 % času a zbylých 10 % využívá k obživě.

První týden života štěňata většinou prospí. | Kredit: wsilver, CC BY 2.0

9. Čerstvě narozené štěně nevidí ani neslyší.

10. Nejvyšší počet štěňat narozených v rámci jednoho vrhu byl 23.

11. První domestikace psů začala již v paleolitu, starší době kamenné, cca před 12 tisíci let.

Čenich slouží psům k termoregulaci.
Kredit: :mrMark:, CC BY 2.0

12. Psi a lidé sdílejí 75 % genetického kódu.

13. Psi se ochlazují také přes své nosní dírky. Čím delší je čumák, tím je pro ně termoregulace snazší. A když to nestačí, je tu ještě vyplazený jazyk.

14. Na světě neexistuje různorodější skupina savců než druh Canis lupus. V rámci tohoto druhu se vyskytuje na 800 různých psích plemen a ras.

15. Vnitřní hodiny psa jsou dokonale nastaveny. Pes přesně ví, kdy se má nažrat, kdy spát a kdy se proběhnout, na rozdíl od jeho majitele.

Rumunská známka s Lajkou z roku 1959
Kredit: Wikimedia Commons

 

16. Lajka byla prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Stalo se tak 3. listopadu 1957 na palubě sovětské družice Sputnik 2. Ačkoli Sovětský svaz dlouhá desetiletí tvrdil, že Lajka zahynula až šestý den po startu družice v důsledku nedostatku kyslíku, v roce 2002 vyšlo najevo, že ke smrti psa-kosmonauta došlo za pouhých několik hodin po startu vinou přehřátí organismu.

17. Karl Friedrich Louis Dobermann vytvořil v 19. století psí rasu, která nese jeho jméno. Důvodem byla ochrana celníků, kteří se často setkávali s útoky na svou osobu.

18. V antických Pompejích byla nalezena starodávná mozaika s nápisem „cave canem“, do češtiny přeloženým jako „pozor pes“. Dnes můžeme tento nápis hojně vidět i na plotech českých obydlí, i když v poněkud méně umělecké podobě.

Pompejský předchůdce dnešních cedulí „pozor na psa“ | Kredit: Mitch Barrie, CC BY-SA 2.0

19. Existují psi, kteří dokážou poznat epileptický záchvat člověka ještě předtím, než k němu skutečně dojde. Doloženy jsou i případy, kdy psi vycítili v těle člověka nádor. V současné době probíhají na toto téma další výzkumy.

20. V USA a Velké Británii existuje rozhlasové vysílání pro psy a kočky. Rádio bylo vymyšleno zejména pro situace, kdy se čtyřnozí mazlíčci ocitnou doma sami.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..