5 plemen psů, která téměř nelínají

Přemýšlíte o pořízení pejska, ale bojíte se přílišného línání? Existují i plemena, o nichž se říká, že vůbec nelínají. Úplná pravda to není, protože každý pes občas pustí chlup, nicméně správným výběrem plemena a následnou dobrou péčí se dá zachlupacenému bytu vyhnout. Tato plemena také bývají vhodná pro alergiky, i když zcela hypoalergenní pes samozřejmě neexistuje.

Jedním z plemen, která nelínají, je například yorkšírský teriér. | Foto: Wikimedia Commons

1. Pudl

Tito kudrnatí psi patří k plemenům, po nichž zůstávají chlupy jen málo. Je to díky struktuře jejich srsti. Vypadlé chlupy se totiž zachycují v kožichu a zůstávají tam. Péče o srst pudla je však kvůli tomu náročnější, musí se pravidelně vyčesávat a také stříhat. Platí to u všech tří, respektive čtyř velikostí pudlů – velkého, středního, trpasličího, i relativně nového plemena toy pudla.

U pudla rozlišujeme několik velikostí plemene. | Foto: Pixabay.com

2. Yorkšírský teriér

Jedinci tohoto plemena pravidelně neobměňují srst, proto nelínají. Pokud se vám líbí výstavní vzhled jorkšírů, tedy chlupy dlouhé až na zem, musíte ovšem počítat s častým rozčesáváním. K dosažení co nejkrásnější výstavní srsti se využívá metoda balíčkování – vykoupaná a usušená srst se motá do papírových balíčků za použití speciálních olejů. Tito pejsci však vypadají hezky i s kratšími „účesy“, které nejsou tak náročné na údržbu.

Někteří jedinci si zachovávají černou štěněcí barvu srsti i v dospělosti. | Foto: Wikimedia Commons

3. Portugalský vodní pes

Před několika lety toto téměř neznámé plemeno proslavil bývalý prezident USA Barack Obama, když si dva jedince pořídil. Portugalské vodní psy je opět nutné pravidelně česat. Kvůli problémům se zvukovody se také musí věnovat speciální pozornost vytrhávání chloupků z uší.

Jeden ze psů Baracka Obamy se jmenuje Bo. | Foto: Pixabay.com

4. Bišonek

Chlupy bišonků připomínají svým tvarem vývrtku. Toto plemeno podobně jako jorkšírský teriér neobměňuje srst, je ale nutné pravidelné česání a stříhání. Bišonci jsou vhodní i pro chovatele začátečníky, také nevyžadují mnoho pohybu.

Bišonci jsou hraví, nekonfliktní psi. | Foto: Wikimedia Commons

5. Čínský chocholatý pes

Exustují dvě varianty tohoto plemene – chlupatá labutěnka a bezsrstá jen s chocholkou na hlavě, ocasu a popřípadě nohách. Varianta psa bez srsti samozřejmě chlupy pouštět nebude, je ale potřeba dbát zvýšené opatrnosti při péči o jeho kůži. Na sluníčku se musí namazat ochranným krémem, naopak v zimě potřebuje zahřát oblečkem.

Těmto psům se často přezdívá „naháči“. | Foto: Wikimedia Commons

Línání se dá také většinou zabránit u hrubosrstých plemen speciální úpravou, takzvaným trimováním. Jedná se o vytrhávaní staré odumřelé srsti i s kořínky. Tímto procesem se uvolní místo pro nový chlup. Psa je na tuto metodu potřeba navyknout, nejlepší je začít už od šestého měsíce jeho věku. Trimování mu pak není nepříjemné, naopak neošetřená srst by ho mohla svědit.

ZOO Animal Park

Zdroje: Iheartdogs.com, Petful.comPazzda.com, Yorkshirsky-terier.cz, Dogsmagazin.cz

(Zobrazeno celkem 42 810-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..