Podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund – WWF) došlo v globálním měřítku k poklesu populací volně žijících zvířat mezi lety 1970 a 2012 o 58 procent. U živočichů vázaných na sladkovodní vodu je toto číslo ještě vyšší – 81 procent. Hlavním důvodem je lidská rozpínavost a nedostatek zdrojů. Pokud bude podobná tendence pokračovat, hrozí do roku 2020 ztráta dvou třetin živočišného bohatství planety.
Divočina je na ústupu
Na vině takto dramatických propadů početních stavů zvěře jsou především lidé. Zdroje planety obtížně zvládají pokrýt naše nároky. Zemědělská produkce zabírá plochu o rozloze 1/3 zemského povrchu, lidské nároky na spotřebu sladkovodní vody činí 70 %. Rostoucí poptávka po potravních zdrojích a energii vede k rozšiřování hospodářských ploch a ničení původních porostů. Lidstvo ale neubírá zdroje pouze zvířatům – ohrožuje vzrůstající spotřebou i samo sebe.
Zpráva WWF ukazuje, že se musíme zamýšlet nad vlastní produkcí a konzumací. Zásadní kroky směřující k ochraně životního prostředí by měly být včleněny i do fungování státních systémů a vlád.
Základním průvodcem by se měl v tomto směru stát program „Agenda 2030“ přijatý na summitu OSN v roce 2015 („The 2030 Agenda for Sustainable Development“). Marco Lambertini, vrchní ředitel WWF, k tomuto problému podotýká, že přirozené a odolné životní prostřední je klíčem k boji s chudobou, zlepšení zdravotního stavu populace a rozvoji spravedlivé a prosperující budoucnosti.
Pokud budeme chtít světu pomoci, musíme tak začít sami u sebe.
Zdroje: sciencedaily.com, worldwildlife.org