Za deset let se populace tygrů v Nepálu téměř zdvojnásobila

Ačkoli se světem šíří spíše zprávy o vymírajících druzích, z Nepálu přicházejí tentokrát pozitivní informace. Ochránci přírody zjistili, že tam v současné době žije téměř dvojnásobné množství tygrů než v roce 2009. Tehdy to vypadalo, že populaci tygrů hrozí vyhynutí – v celém Nepálu jich žilo pouze 121. Nyní však ochránci přírody napočítali 235 dospělých šelem. 

Nepál je jednou ze 13 zemí, které se zavázaly, že do roku 2022 zvýší populaci tygrů na dvojnásobek. | Zdroj: Flickr.com

V jižní části Nepálu, kde se nachází pět národních parků, rozmístili ochránci přírody více než 3200 kamer.  Pomocí nich získávali od listopadu loňského roku snímky, a mapovali tak populaci tygrů. Kamery zachytily samice s mláďaty i osamělé jedince. Během výzkumu, který trval až do letošního března, ochránci získali přes 4000 snímků. „Začali jsme fotografie analyzovat. Stejně jako je tomu u nás s otisky prstů, tak i tygři mají jedinečné rýhování. Neexistují dva stejní tygři,” citoval server Novinky.cz ředitele oddělení ochrany fauny v nepálských národních parcích Mana Bahádura Kadku.

Pomohli dobrovolníci

Důvodem tak rychlého rozmnožení tygrů – jejich počet stoupl od roku 2009 ze 121 kusů na 235 – je podle odborníků hlavně spolupráce s místním obyvatelstvem. Ačkoli by za nelegálně uloveného tygra mohli dostat tisíce dolarů, zapojují se nyní místní spíše do ochrany. V roce 2009 začala vláda spolupracovat se stovkami dobrovolníků, kteří dostali za úkol hlídat parky a zkoumat, zda někdo nepytlačí. Za zabití tygra hrozí viníkům 15 lety vězení a velká pokuta. Nedávno vytvořil Nepál dokonce databázi DNA tygrů, aby se vyšetřování usnadnilo.

Nepál je jedna ze třinácti zemí, které v rámci iniciativy TX2 přislíbily, že do roku 2022 zdvojnásobí populace tygrů na svém území. „Nepál je skvělý příklad pro další země, aby se zavázaly k této politické vůli,“ řekla Ginette Hemley, senior vicepresidentka pro zachování volně žijících živočichů ve Světovém fondu na ohranu přírody. Těch v současnosti podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zbývá na celém světě pouhé zhruba 4000.

Zdroje: WorldWildLife.com, Novinky.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..