Co dělat, když najdu přehřátého psa v autě?

V horkých letních měsících je obzvlášť nebezpečné nechat psa samotného v autě. Tato zvířata se nepotí a navíc mají vyšší tělesnou teplotu než lidé, proto jim snáze hrozí přehřátí. Co byste správně měli udělat, pokud naleznete psa samotného v rozpáleném autě?

Přehřátý pes je apatická, ztěžka dýchá a má suchý čumák. | Zdroj: Pixabay.com

První reakcí každého milovníka zvířat by bylo rozbít okénko a psa osvobodit. Vzhledem k možným právním potížím to ale není nejlepší řešení. Možná psovi nehrozí bezprostřední nebezpečí a majitel je blízko. Pokud vidíte, že psovi v autě hrozí přehřátí, měli byste dodržet následující postup:

  1. Sežeňte svědky. Další lidé vám mohou pomoci při hledání majitele psa, ale mohou také chránit vás. Situaci si vyfoťte, natočte. Pokud by vám hrozil právní postih, můžete prokázat, že pes byl opravdu v bezprostředním nebezpečí.
  2. Snažte se najít majitele. Zakřičte na parkovišti. Pokuste se přitáhnout co největší pozornost. Pokud například auto parkuje u obchodního centra, může jeden svědek kontrolovat zavřeného psa a vy můžete nechat vyhlásit rozhlasem SPZ a barvu auta.
  3. Zkuste auto otevřít. Je to nepravděpodobná varianta, ale možná majitel zapomněl zamknout.
  4. Zavolejte policii. Pokud se vám nedaří majitele najít, neváhejte zavolat policii. Měli by společně s vámi situaci řešit.
  5. Rozbijte okénko a osvoboďte psa (pouze v krajním případě). Psí život je samozřejmě důležitější než možné peněžní výlohy nebo právní nepříjemnosti. Zákon neříká jednoznačně, za jakých podmínek smíte poškodit cizí majetek, abyste mohli osvobodit přehřátého psa. Právník Pavel Cinka pro server Krimi-Plzeň ale vysvětlil, že pokud se jedná o krajní nouzi a zvířeti hrozí bezprostřední nebezpečí, mělo by být rozbití okénka přípustné. Musí se však provést co nejšetrněji, a to jak vzhledem k vozidlu, tak samozřejmě i ke psovi uvnitř.
  6. Poskytněte psovi první pomoc. Přehřáté zvíře rozhodně nepolévejte studenou vodou, mohli byste mu způsobit teplotní šok. Namočte ručník nebo hadr a chlaďte mu packy, břicho a slabiny. Udržujte ho ve stínu a dávejte mu pít vlažnou vodu. Ve vážnějším případě neváhejte navštívit veterináře.

Zdroje: Obráncizvířat.cz, Krimi-Plzeň.cz

(Zobrazeno celkem 701-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..