Argonauti, tak trochu zvláštní chobotnice, jsou jediní hlavonožci, kteří si vytvářejí ulitu. Pohybují se reaktivně – vystřikují prudký proud vody, který je pohání dopředu. Samci jsou oproti samičkám až pětkrát menší a mají odnímatelný penis.
Abychom byli přesní, ulitu si vytvářejí pouze samičky, které v nich mají uložená vajíčka. To samečci jsou na tom hůře. Oproti samičkám, které mohou být až dvoumetrové, měří samečci pouze několik centimetrů. Tento pohlavní dimorfismus nás přivádí na myšlenku, jak je rozmnožování vůbec možné. Představte si, že vám partner nesahá ani po kotníky…
Podívejte se na samičku argonauta, která vylézá z ulity:
Jak si argonauti kompenzují takový velikostní problém? Bohužel, samci argonautů nikdy nebyli pozorováni ve volné přírodě. K pochopení jejich rozmnožování však vědcům stačilo najít několik mrtvých těl samců a živé samičky.
Samci nosí sperma ve speciálním chapadle zvaném hectocotylus, které po samici vrhají. Chapadlo se pak k samici dovlní, přichytí se přísavkami a oplodní vajíčka, která jsou uložena v jejím útrobním vaku. Vajíčka mohou být nejspíš oplodněna více hectocotyly od různých samců. Samičky si tato zvláštní chapadla schovávají ve svých plášťových dutinách.
Argonaut a jeho krása v japonském akváriu:
Tím ale výčet pozoruhodných vlastností argonautů nekončí. Jejich odnímatelný penis byste nenašli volně na těle. Samci ukrývají chapadlo ve speciální kapse pod očima, odkud ho vystřelí v čase páření.
Samci po vymrštění chapadla bohužel umírají. U hlavonožců je běžnou praxí, že po nakladení vajíček umírá i samice, ne však u argonautů. Samičky po nakladení vajíček žijí dál a pokračují v rozmnožování.
Zdroj: iflscience.com