Casper, pohádková chobotnice i obdivuhodný rodič

Podivuhodná chobotnice žijící na dně Tichého oceánu, která nese přezdívku podle pohádkového ducha Caspera, byla objevena teprve nedávno. Unikátní je nejen vzhledem, ale i chováním. Neobvyklým způsobem se totiž stará o své potomstvo. 

chobotnice Casper

Seznamte se s Casperem – chobotnicí, která je neobvyklá hned v několika bodech. | Kredit: NOAA

V březnu minulého roku to bylo již poněkolikáté, co byla chobotnice zachycena na dně Tichého oceánu v blízkosti Neckerova ostrova v Havajském souostroví v hloubce 4 000 metrů. Okamžitě si vysloužila přezdívku Casper. Svým vzhledem totiž skutečně připomíná ducha ze známé pohádky. Vědci se shodli na tom, že se jedná o dosud neobjevený druh.

Zajímavé je, že v tak velké hloubce není výskyt chobotnice úplně obvyklý. Hlouběji snad žije jen chobotnice rodu Grimpoteuthis, která díky svým „ploutvím“ připomíná pro změnu uši slona Dumba ze známé animované pohádky. Ta se vyskytuje ještě o tisíc metrů hlouběji než nově objevená chobotnice Casper.

Matka na život a na smrt

Na rozdíl od ostatních hlavonožců, kteří mohou díky pigmentu měnit barvu a maskovat se před mořskými predátory, je chobotnice Casper výjimečná v tom, že pigmentové buňky postrádá. Díky tomu je její vzhled tak magický. Vědce však ještě více zaujalo něco jiného, a to dojemné rodičovské chování tohoto živočicha. 

To popisuje v jedné studii publikované ve vědeckém magazínu Current Biology doktor Autun Purser z Ústavu Alfréda Wegenera pro polární výzkum a výzkum moří. Poté, co chobotnice naklade vejce, kterých bývá asi 30, je zahalí svým tělem a zůstane nehybná celé roky, kdy se o ně stará a chrání je. Chobotnice je po celou dobu bez jídla a při teplotě vody okolo jednoho a půl stupně. Pomalu tak ztrácí své síly a při vylíhnutí vajec umírá.

V budoucnu by tento pozoruhodný druh mohl čelit těžkým časům. Mořské houby na dně oceánu, na které chobotnice kladou svá vejce, často kotví na úlomcích skal. Ty obsahují mangan, kov, který se mimo jiné používá na výrobu počítačů či telefonů a podobně jako jiné kovy, i tento je stále vyhledávanějším. Mohlo by se tak stát, že se těžba zaměří i na dno oceánu a ohrozí tak existenci chobotnice Casper i mnoha dalších druhů.

Zdroje: 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..