Berberští lvi v českých zoo

Chov lvů berberských (Panthera leo leo) má u nás dlouhou tradici. Tento – v přírodě již vyhynulý – poddruh lva u nás chovalo celkem devět zoologických zahrad; nejúspěšnější v odchovech se stala Zoo Olomouc. Dnes je lev berberský chován v pěti zahradách v České republice.

lev berberský

Lekysha a Matýsek v plzeňské zoo | Kredit: © Martin Vobruba

V Zoo Olomouc se daří odchovy

Olomoucká zoo začala chovat lvy berberské již v roce 1979, kdy ze Zoo Dvůr Králové přicestovala trojice zvířat. Po úhynu samce se však samice vrátily zpět do Dvora. Skutečný počátek chovu připadá k roku 1992 – tehdy do zoo přišla samice Zana, narozená v Dortmundu. O tři roky později se k ní připojil samec Vilík z Brna. Tomuto páru se povedlo odchovat několik mláďat. V roce 1999 byl z Madridu dovezen nový samec Benito, který se stal též otcem několika mláďat, mimo jiné i trojčat Šimona, Giny a Buzety.

Právě Šimon se stal dalším chovným samcem, když k němu byla z Belfastu dovezena uměle odchovaná lvice Lilly. Naštěstí se však na Lilly nedostatek mateřské péče zásadně nepodepsal, a tak se tomuto páru zatím povedlo odchovat celkem šest mláďat. V roce 2010 to byli dvojčata Mark a Éta, o dva roky později to byli bratři Napoleon a Bart a zatím posledními mláďaty se stali samečci Terry a Basty. V olomoucké zoo se doposud narodilo rekordních 19 mláďat lva berberského.

lev berberský

Lilly se svými prvními lvíčaty Markem a Étou | Kredit: © Zoo Olomouc

Nové lvice obnovují naději na odchov v Zoo Plzeň

První lvi berberští se v Plzni objevili v roce 2002 – šlo o samce Vilíka z Olomouce a lvici Zuoinu z Rabatu. Ačkoliv se jednalo o poměrně mladá zvířata, odchov mláďat se nedařil. Proto byla v roce 2007 dovezena nová lvice Lekysha z Neuwiedu. Ta sice postupně porodila pět mláďat, ale ani jedno se bohužel nepodařilo odchovat.

V roce 2012 uhynul v úctyhodném věku 19 let lev Vilík. Tou dobou však zoo měla již dohodnutého nového mladého samce, Matýska – a opět z Olomouce. Ani s ním však Lekysha neměla štěstí, a proto v roce 2015 odešla do soukromé zoo. Již na podzim však do Plzně dorazily mladé lvice, sestry Tamika a Neyla z Hannoveru. Po několika týdnech byly spojeny s Matýskem a ošetřovatelé doufají, že se jim konečně povede odchovat mláďata.

lev berberský

Nové lvice Neyla a Tamika | Kredit: © Martin Vobruba

Zoo Hodonín se zaměřuje na lvy jihoafrické

Hodonínská zoo začala chovat tyto lvy díky spolupráci se Zoo Olomouc, která jí poskytla několik zvířat. Posledními lvy berberskými v Hodoníně byli samec Benito a samice Nela. Zatímco Benito v roce 2014 uhynul, Nela v zoo stále žije. Je to však zřejmě poslední jedinec tohoto druhu v této zahradě – Zoo Hodonín totiž začala chovat mladý pár jihoafrických, bíle zbarvených lvů.

lev berberský

Napoleon ze Dvora Králové
Kredit: © Michal Peterka

Dvorská zoo má v chovu lvů tradici

Lvy berberské ve dvorské zoo chovali již v letech 1977-1999. V tomto období se zde vystřídalo více než 10 zvířat a podařilo se odchovat čtyři mláďata. Po patnácti letech Zoo Dvůr Králové chov obnovila: v roce 2014 přišli do Dvora lví bratři Napoleon a Bart z olomoucké zoo. Ti se nejdříve zabydleli v expozici po lvech indických a později se stali součástí lvího safari. Pokud se chovatelům podaří sehnat vhodné samice, možná se časem dočkáme i lvíčat.

Olomoučtí lvi zabydleli Zoo Liberec i Bojnice

Liberecká zoo se začala věnovat chovu lvů berberských teprve nedávno. V roce 2015 sem přicestovali bratři Terry a Basty z Olomouce, kteří zabydleli výběh po Sultánovi a Else, starém páru lvů, kteří byli kříženci a potomky spolu neměli.

Berberští lvi jsou ještě chováni na Slovensku, v Bojnicích. Zde od roku 2013 žije samec Aslan, k němuž se v roce 2014 přidaly sestry Gina a Buzeta z Olomouce. A právě Gina se na konci roku stala matkou dvou lvíčat, Zary a Ramzese.

lev berberský

Jeden ze lvích bratrů v liberecké zoo | Kredit: © Jiří Veselý

Lev berberský je dnes v přírodě již vyhynulý, proto se v lidské péči objevuje mnoho kříženců. Čistokrevný berberský lev totiž musí mít kořeny ve lvinci marockých králů v Rabatu. Je tedy nesmírně těžké dávat dohromady nové, nepříbuzné páry. Mláďata jsou přesto velmi vítaná – a právě Česká republika se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě.

Zdroj: Archiv autora

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..