Bílí tygři pomáhají dalším druhům

Bílý tygr není ohrožený druh, je v zajetí šlechtěným tygrem indickým, něco podobného jako čistokrevné rasy psů. Ve volné přírodě by bílý tygr nepřežil. Přesto pomáhá chránit jiné druhy. Jak? Tím, že láká návštěvníky do ZOO.

bílý tygr

Kredit: Jack Fiallos, Flickr – CC BY 3.0

Bílý tygr není albín, ale nemá dostatek červeného barviva pheomelaninu, který je u lidí zodpovědný za zrzavou barvu vlasů a vousů. U tygrů jde o tzv. semialbinismus, tito jedinci mají načervenalou tlamu, čenich a polštářky tlapek. Především mají modré oči, což je znak, kterým se liší od albinotických zvířat, ta mají oči červené. Nejde ani o samostatný druh tygra, jde o barevnou formu tygra indického.

Jaká je historie bílých tygrů? Všichni mají stejného předka, jediného bílého samce, odchyceného jako devítiměsíční mládě v roce 1951 v buši v Indii. V dospělosti zplodil několik mláďat, a to jak jak klasicky zbarvených, tak bílých. Dalším spářením s jednou ze svých dcer začal chov těchto zvláštních krasavců.

V divočině by tento tygr pravděpodobně nepřežil. Jako mládě by byl příliš viditelný pro oběti, jako dospělému by mu jeho barva znemožnila nenápadný lov. Přesto je cenný. Proč? Protože jeho přítomnost v zoologických zahradách je velkým lákadlem pro mnoho návštěvníků. Návštěvníci platí vstupné a to mohou pak zahrady vložit do některého ze záchranných projektů, kterých se účastní. Tygří popularita tak finančně pomůže třeba neznámému, ale vzácnému druhu hlemýždě například na Filipínách.

U nás chová bílé tygry zoologická zahrada v Liberci, věnuje se jim od roku 1994 a odchovala úspěšně již několik generací mláďat. Poslední, loni narozená samička bohužel uhynula, ale jistě si všichni pamatujeme rok 2013 a tři krásná, takřka plyšová koťata.

Zdroj: ZOO Liberec

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..