Brookesia micra – nejmenší chameleon světa

Dlouhá léta žil v afrických lesích nepozorován. Schovával se jak před predátory, tak před lidmi. Nejmenší chameleon na světě, Brookesia micra, byl objeven spolu s dalšími třemi příbuznými
na začátku roku 2012 a jedná se o endemický druh rozšířený pouze na území Madagaskaru. Vědci se netají tím, že k jeho nalezení dopomohlo především štěstí.

brookesia micra

Seznamte se s nejmenším chameleonem světa – vejde se třeba na hlavičku sirky.
Kredit: Frank Glaw, Wikimedia – CC BY 2.5

Brookesia micra byla objevena v roce 2012 na Madagaskaru německým herpetologem (pozn. autora.: nauka o plazech a obojživelnících) Frankem Glawem. Spolu se svým týmem dlouhé hodiny zkoumal tamní lesy a jak sám přiznal pro PLoS ONE Journal, čtyři nové druhy nakonec paradoxně objevil v noci za svitu baterek. Celou studii si v angličtině můžete přečíst zde.

Tento plaz je aktivní především ve dne a žije u země, v noci se pak může vyšplhat na vyvýšená místa. Co ovšem pro brokesii znamená obrovská výška, to pro člověka nutnost kleknout si na kolena.

brookesia micra

Brookesia micra měří na délku zhruba tři centimetry. | Kredit: Frank Glaw, Wikimedia – CC BY 2.5

Malý prostor, malý vzrůst

A jak je možné, že tito drobečci svým vzrůstem nepřesahují milimetry a v klidu se vám vejdou na špičku prstu? Je to dáno více faktory, mezi hlavní ale pravděpodobně patří místo výskytu. Společný tým amerických a německých vědců chameleona objevil na malém ostrově u afrického Madagaskaru – Nosa Hara. Tento endemický druh tak neměl velký prostor pro rozšíření, díky čemuž nenarostl do rozměrů jako například chameleon obrovský, který má běžně přes 70 centimetrů. Jak lze vidět na úvodní fotografii, plaz je jen o málo větší než hlavička sirky, oficiálně dorůstá i s délkou ocasu asi 30 milimetrů.

Dalším faktorem malé velikosti je nepříliš velká schopnost měnit barvu. Brookesia micra je typicky hnědá, aby splynula s okolím a ukryla se před predátory. Odborníci upozorňují, že minimálně dva ze čtyř nových druhů mohou být kriticky ohroženy.

 
Brookesia micra je v současnosti považována za jednoho z nejmenších obratlovců vůbec. Miniaturní chameleon tak znovu překonal očekávání vědců. Otázka, zda je tu ještě potenciál pro menší druhy, je však stále otevřená, protože zatím vždy došlo k nějakému překvapivému objevu.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 2 866-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..