Český pes bude chránit slony

Fenka Cama je prvním českým psem, který odcestuje do afrického Konga, aby zde pomáhal prohledávat zavazadla v rámci boje proti ilegálním transportům exotických zvířat a jejich částí (např. slonoviny nebo bushmeatu).

016M

Fenka Cama s cvičitelkou Hanou Böhme  |  Kredit: Save-Elephants.org

Dvouletá fena belgického ovčáka malinois Cama Sony Black prošla speciálním výcvikem. Nyní dokáže rozpoznávat až 19 různých pachů – a ne ledajakých. Bude mít za úkol hledat na letišti, v přístavech, či na méně nápadných pašeráckých stezkách nejen populární slonovinu, ale i šupiny afrických savců luskounů (ceněné v čínské medicíně) či tzv. „bushmeat“, draze placené maso tropických savců (např. goril). Se svým psovodem Hanou Böhme odcestuje z Čech v polovině února a po zaučení a přivyknutí na nové prostředí i denní práci již v Africe zůstane natrvalo.

krokodýl a bush meat

Celníky zachráněný krokodýl, v pozadí zabavený „bushmeat“  |  Kredit: Save-Elephants.org

S pachovým výcvikem pomohla ZOO Liberec

Vzorky pro pachové konzervy exotů používané při výcviku Camy poskytla zoo v Liberci. Odštěpky slonoviny, peří, srst či látky nasáklé pachem konkrétního zvířete jsou skladovány v uzavřených skleněných lahvičkách, aby nevyčpěly, a pes se postupně učí rozlišovat je mezi tisíci dalšími pachy v okolí. Trénovaní jedinci dokážou označit kousek slonoviny ukrytý i v kádi nafty nebo motorového oleje.

Malinois je vhodným „policejním“ plemenem

Cama nebude prvním psem plemene malinois, který v Africe působí. Od března loňského roku zde pracují dva podobně vycvičení psi z Izraele, Shon a Rick, kteří mají na svém kontě odhalení řady pašovaných zásilek. S vypilováním jejich schopností a doškolením psovodů rovněž pomáhala Češka Hana Böhme, která nyní připravuje Camu. Belgický ovčák je plemenem velmi často využívaným pro obranářské i stopařské práce u celní správy a policie, neboť se jedná o psy rychlé, obratné, nebojácné, vzbuzující respekt a disponující dobrými čichovými schopnostmi. Oproti vzhledově podobným (a rovněž velmi schopným) německým ovčákům může být v horkém klimatu tropických zemí výhodou lehčí tělesná konstituce malinoisů, dobré zdraví a velká odolnost pohybového aparátu proti zátěži.

Autobus M

Slonovina, bushmeat i zvířata se běžně pašují v zavazadlech | Kredit: Save-Elephants.org

Psi jsou v boji s pytláky neocenitelní

Na vyslání Camy a financování její práce se podílí nadační fond České koalice pro ochranu biodiverzity skrze projekt Save Elephants, jehož cílem je také předávání výcvikových zkušeností českých psovodů svým africkým kolegům. V tomto směru dále vypomáhá středisko výcviku služební kynologie celní správy ČR v Heřmanicích. Ačkoli mají psi pro boj s pytláky obrovský potenciál, jejich využití pro celní práce na černém kontinentě je v současnosti spíše vzácností. Doufejme tedy, že se je do budoucna podaří rozvinout.

Následující video představuje projekt, fenku fenku Camu a její cvičitelku Hanku. Obsahuje i reálné fotografie, jak pytláctví vypadá. Nejsou to hezké obrázky, ale asi bychom je měli vidět – to je realita v Kongu i jinde v Africe.

Budete-li chtít podpořit boj proti pytlákům v Africe, můžete tak aktuálně učinit na serveru HitHit:

Fenka Cama a cvičitelka Hana Böhme

https://www.hithit.com/cs/project/1135/psi-superhrdinka-cama

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..