Chandra slaví – levhartí princezně je rok

Už je tomu dlouhých dvanáct měsíců, co se ošetřovatelé a zoologové plzeňské zoologické zahrady radovali z narození kotěte irbisa horského neboli sněžného levharta. Samička získala krásné indické jméno Chandra. Pojďme si nyní zrekapitulovat první rok jejího života.

irbis horský

Chandra ve věku tří měsíců | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Samička irbisa horského Chandra se narodila v sobotu 18. dubna 2015 samici Jamile (*25. 4. 2005), otcem je kocour Nanschan (*19. 5. 2004). Jamila porodila v jednom z doupat, která se nacházejí v dolní části velké skalnaté voliéry. Ošetřovatelé se zpočátku podle zvuků domnívali, že samice v doupěti ukrývá více koťat. Na vlastní oči se přesvědčit zpočátku nemohli, protože nechtěli matku rušit. Pozdější kontrola ukázala, že samice vrhla pouze jediné mládě, zato podle všeho zdravé a vitální.

irbis horský

Chandra při vakcinaci
Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Po několika týdnech samice kotě poprvé vynesla do venkovního výběhu. S ohledem na bezpečí mláděte se vedení zoo rozhodlo přemístit matku s mládětem do sice menšího, ale zato bezpečnějšího výběhu, který jindy obývá samec Nanschan. Ve velkém výběhu hrozil malému irbisovi pád z vysoké skalní plošiny, kdyby jej samice vynesla do horní části voliéry. Návštěvníci tak mohli Jamilu s mládětem pozorovat z vyhlídky na terase u statku Lüftnerka, zatímco kocour Nanschan ovládl velkou voliéru.

Mladá samička dostala jméno Chandra

Když ošetřovatelé určili pohlaví mláděte, zoo začala chystat křtiny. Onoho významného dne se malá samička dočkala 2. července 2015. V té době vážila něco málo přes čtyři kilogramy. Kmotrou vzácného odchovu se stala paní místostarostka MO Plzeň 1 PhDr. Ivana Mádlová, Ph.D. Samička dostala jméno Chandra. Toto slovo pochází z hindštiny a znamená zářící nebo svítící.

Ve věku sedmi měsíců se Chandra poprvé vydala společně se svou matkou do velké voliéry. Mladá a zvídavá samička si velkou voliéru ihned oblíbila, avšak pouze její část. Usídlila se na skalní plošině a za celý půlrok, co tento výběh obývá, se neodvážila slézt do jeho spodní části.

irbis horský

Chandra za celý půlrok ve velké voliéře neslezla ze skalní plošiny. | Kredit: Kateřina Hanzalíková

Zoo Plzeň další odchovy irbisů zatím nečeká

Z Chandry se svého času stala hlavní hvězda plzeňské zoo-sezóny. Stejně jako většině mláďat jí nebyla hravost cizí, ta jí koneckonců zůstala do dnešních dnů. Vzhledem k absenci sourozence musí všechny její záchvaty hravosti snášet matka Jamila, která je však i v tomto ohledu velmi zkušená. Plzeňský pár irbisů se totiž nestal rodiči poprvé. První koťata Jamila odchovala už v roce 2008, jednalo se o samečka a samičku, kteří byli pokřtěni jmény Assam a Asuka. O dva roky později porodila Jamila znovu, tentokrát jednu samičku – Binal, ta dnes žije v Zoo Alma Ata na území Kazachstánu. Chandra je tak prvním mládětem irbisa odchovaným v Plzni po pěti letech. Zároveň jde zřejmě na delší dobu o poslední irbisí mládě v Plzni. Nanschan i Jamila se blíží hranici důchodového věku a malých irbisů by se tak zoo mohla dočkat až od nové generace.

irbis horský

Chandra pomalu dospívá a velikostně se přibližuje své matce Jamile. | Kredit: Kateřina Hanzalíková

Z Chandry se pomalu stává dospělá irbisí slečna a je jen otázkou času, kdy pro ni koordinátor chovu vybere nový domov a potenciálního partnera. Poté se bude muset rozloučit s rodnou zoo a započít novou etapu svého života. Zda do té doby najde odvahu slézt ze skalní plošiny dolů, je zatím ve hvězdách. Nezbývá než levhartí princezně popřát všechno nejlepší, a ať ve svém životě dostojí významu svého jména.

Zdroj: http://www.zooplzen.cz/

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..