Čím jsou pro nás moře

Moře a oceány pokrývají dvě třetiny povrchu naší planety. Jsou kolébkou života, plícemi planety, akumulátorem tepla, zdrojem dešťových srážek. Pro lidstvo jsou zásobárnou potravy, místem k relaxaci a dopravní tepnou. Oceány, menší moře i jejich obyvatelé ale čelí tlaku lidské činnosti, znečištění a nadměrnému rybolovu. Jejich schopnost regenerace je velká, ale není bezedná.

Už od pradávna využívalo lidstvo moře jako zdroj obživy. Rybaření a sběr dalších darů moře za účelem uživení kmene, vesnice, či rodiny se postupně měnilo tak, jak se měnila struktura a technologické možnosti lidské civilizace. Individuální lov vystřídal dnešní průmyslový rybolov: velké lodě naváděné sonarem, které loví celá hejna, tažné sítě, které přeorávají mořské dno. Poptávka po mořských produktech navíc dále stoupá – pod vlivem růstu lidské populace, přesvědčení o prospěšnosti konzumace ryb a expanze specializovaných restaurací.

Kareta pravá

Kareta pravá
Kredit: Aquaimages via Wikimedia Commons.

Četné populace ryb a mořských savců se tak ocitly na hranici vyhubení. Sviňuchy kalifornské, tuleni středomořští, plejtváci obrovští, delfíni indočínští, karety pravé, pilouni mnohozubí, buřňáci Macgillivrayovi a další druhy mořských ryb, ptáků a savců jsou kriticky ohrožené. Na vině je jak nadměrný rybolov (pro jejich konzumenty jich zbývá méně), tak přetrvávající lov velryb (Japonsko, Norsko) i znečištění oceánů nejrůznějšími odpady.

Problémem jsou chemikálie, které se do moří dostávají ze znečištěných řek, lidmi vytvořené a odhozené plasty, které se rozpadají na malé kousky, které se rozkládají jen velmi pomalu, vstupují do potravního řetězce a ucpávají trávicí trakty ryb, ptáků i mořských savců. Nelze zapomenout ani na kontaminovanou vodu, která unikla do Pacifiku při havárii jaderné elektrárny Fukušima, nebo na ropné skvrny z havárií tankerů neb ropných plošin.

Žralok obrovský

Žralok obrovský v akváriu v Georgii
Kredit: Zac Wolf via Wikipedia.

Jako reakci na devastaci světových moří začala velká akvária a ekoturistické organizace rozvíjet osvětovou činnost, která by měla v lidech vzbudit zájem o osud mořských tvorů a jejich prostředí. Zájemci tak dnes mohou využít nabídek ekoturistických pobytů, během nichž poznají zblízka život moře a jeho obyvatel. Pro milovníky kytovců se pořádají výpravy zaměřené čistě na pozorování mořských savců v jejich přirozeném prostředí. Kromě specializovaných výprav a ekoturistických pobytů máme v dnešní době i velké množství akvárií, kde se můžeme seznámit s mořskou faunou i flórou a tím si uvědomit její jedinečnost a křehkost.

Budoucnost moří o oceánů je v našich rukou. Změnit přístup světové veřejnosti je jedinou šancí jak udržet celkový ekosystém alespoň v takovém stavu, v jakém se nachází dnes.

(Zobrazeno celkem 439-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..