Draci v teráriích

Draci jsou v současné kultuře docela populární. Vyskytují se v mytologiích celého světa v rolích ničitelů i kladných postav. Zda legendy o dracích vznikly na základě setkání s žijícími plazy nebo na základě nálezů zkamenělin sauropodů, to se asi již nedozvíme, ale přesto i dnes s námi žijí tvorové, kteří je hodně připomínají.

varan komodský - draci

Největším současným drakem je zřejmě varan komodský. | Kredit: © Eva Karbanová, ZOO Magazín

V angličtině se slovo dragon anebo jiná vyloženě pohádková jména v názvosloví plazů vyskytuje celkem často. Pár příkladů pro představu:

  • bearded dragon – agama vousatá
  • Komodo dragon – varan komodský
  • Chinese water dragon – agama kočinčinská
  • Gila monster – korovec jedovatý
  • frilled dragon – agama límcová
  • thorny dragon – moloch ostnitý
  • dragon snake – had Xenodermus javanicus
  • flying dragon – dráček létavý
  • gargoyle gecko – pagekon hrbolkohlavý

Seznam by mohl být mnohem delší, dnes však chceme představit „draky“ chované v teráriích soukromými chovateli.

Kruhochvosti (rod Cordylus)

kruhochost štítnatý

Kruhochost štítnatý | Kredit: © BellCurve, Pixdaus.com

Jedná se o rod afrických vejcoživorodých obrněných ještěrů, kteří své jméno získali díky zvláštnímu chování v případě útěku před predátorem. Jejich tělo je kryté pancířem z ostře zakončených šupin, a to hlavně na zadní části těla. Pokud se kruhochvost dostane do nesnází, sbalí se do klubíčka. Konec ocasu při tom drží v tlamě a díky ostnitému pancíři se tak stává prakticky nepoživatelnou trnitou koulí. V teráriích soukromých chovatelů není chován až tak často, nicméně je možné se s ním na burzách setkat. Bohužel se často jedná o importy z přírody.

Není bez zajímavosti, že velice příbuzným rodem je rod Smaug. Kdo má rád dílo J. R. R. Tolkiena, tak si jistě okamžitě vybaví draka (česky Šmak), podle kterého tento rod byl roku 2011 pojmenován. V případě kruhochvosta štítnatého došlo v posledních letech k přeřazení do jiného rodu, a to do rodu Ouroborus, který své jméno získal podle legendárního hada požírajícího vlastní ocas.

Pagekon řasnatý (Correlophus ciliatus)

pagekon řasnatý

Pagekon řasnatý | Kredit: © Eva Karbanová, ZOO Magazín

Tohle zvířátko je mezi teraristy nesmírně populární. Skutečně připomíná malého dráčka, má velice jemnou kůži, je to jeden z mála gekonů, který si snadno dokáže zvyknout na manipulaci a navíc je typický ohromnou pestrostí barevných forem, ve kterých se vyskytuje nejen v chovech, ale i v přírodě. Pagekon řasnatý je zajímavý také tím, že byl do roku 1994 považován za vyhynulý druh, než byl ve své domovině v Nové Kaledonii opět objeven. V teráriích je tedy chován ve srovnání s jinými druhy plazů velice krátkou dobu, avšak velmi rychle zdomácněl a stal se jedním z nejpopulárnějších gekonů chovaných teraristy po celém světě.

Bazilišci (rod Basiliscus)

bazilišek zelený

Bazilišek zelený | Kredit: © Eva Karbanová, ZOO Magazín

Bazilišek bylo v bestiářích slovo označující vrchol odpornosti a nebezpečnosti. Bazilišci ze starých legend měly být příšery hadího těla se schopností pohledem proměnit v kámen a s nejsilnějším jedem ze všech tvorů na Zemi. Není tedy příliš spravedlivé, že toto jméno dostali ještěři žijící v jižní a střední Americe. Jsou to hbití hmyzožravci štíhlého těla a dlouhých končetin. O bazilišcích je známo, že se pohybují tak rychle, že jsou schopni krátkou dobu běžet po hladině vody. Z bazilišků v teráriích je notoricky známý bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons).

Scink přilbový (Tribolonotus gracilis)

Na závěr tohoto stručného a zdaleka na kompletního přehledu je nutné zmínit zvíře, které v posledních letech proniká do terárií evropských chovatelů. V noci aktivní scink přilbový pochází z lesů Nové Guinei.

scink přilbový

Scink přilbový | Kredit: © reptilerarities.com

Plazů s dračím vzezřením jsou stovky druhů. Ale tyto lze v tuto chvíli s jistotou označit za dnes nejvýraznější a široké veřejnosti nejznámější.

Závěrem je potřeba podotknout, že tento článek nemá sloužit jako vnadidlo, které ve čtenáři má vyvolat touhu doma “malého draka” chovat. Pokud se tak někdo po přečtení rozhodne, jistě je mu známo, že je potřeba tato zvířata nevnímat jako tradiční domácí mazlíčky a před jejich pořízením si pečlivě prostudovat veškeré dostupné informace o jejich potřebách. Děkujeme také za to, že se vyhýbáte zbytečnému nákupu živočichů získaných z volné přírody.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..