Spojené státy americké postihly v posleních dnech neobvykle nízké teploty. Například na jindy prosluněné Floridě momentálně teploměry ukazují zhruba 5 °C. Překvapení je to nejenom pro lidi, ale i pro zvířecí říši – místní leguáni nejsou na tak nízké teploty zvyklí. Jejich těla při těchto se mrazech znehybňují a místním obyvatelům se tak může zdát, že „prší“ leguáni.
Floriďané v posledních dnech nacházejí na zemi zdánlivě mrtvé leguány. Zvířecí těla padají ze stromů a lidé je nacházejí u bazénů, v zahradách nebo na silnicích, často břichem vzhůru. „Leguáni zelení, jako všichni plazi, jsou studenokrevní živočichové. Když teploty klesnou na 10 °C, začnou být pomalí a neteční. Jakmile se ale teploty přiblíží až k 5 °C, leguánům se zpomalí krev a oni se přestanou hýbat,“ uvedla pro Kristen Sommersová z místní organizace pro ochranu přírody.
Obejdou se bez pomoci
Když tedy leguáni ztuhnou, začnou padat ze svých oblíbených obydlí – stromů. Zvířata však podle odborníků nejsou mrtvá, s nárůstem teploty by se měla opět rozpohybovat. Ačkoli leguánům pomůže, když mohou na slunci „rozmrznout“, experti radí se jich nedotýkat. „Nepovažujte je za mrtvé, rozhýbou se sami,“ poradila Floriďanům Sommersová. Leguáni by se mohli po rozmrznutí leknout a člověka, který se jim snaží pomoci, napadnout a pokousat.
Tato situace s „pršícími“ leguány se ovšem na Floridě nevyskytla poprvé. Mráz postihl tuto oblast už v letech 2008 a 2010. V roce 2010 však teploty klesly až k jednomu stupni nad nulou a mnoho leguánů tehdy zahynulo. A nejen jich. Ani řada jiných zvířat zvyklých na slunné počasí se nedokázala s takovým teplotním šokem srovnat.
Zdroje: The Independent, Českénoviny.cz