Housenky se převlékají za hady

Profesor Daniel Janzen vyfotil v Kostarice housenku, která se maskuje velmi zvláštním způsobem. Predátory totiž odhání tím, že se vydává za hada, a v případě ohrožení může dokonce zaútočit podobným způsobem, avšak bez uštknutí.

Jak je vidět v následujícím videu, tato housenka patřící do čeledi lišajovitých z rodu Hemeroplanes je schopná přední část těla rozšířit tak, aby vypadala jako hadí hlava. Boční pohled na tělo larvy však napovídá, jak ve skutečnosti tento šikovný tvor vypadá.

Profesor, který snímky pořídil během katalogizace housenek v oblasti de Conversacion Guanacaste v Kostarice, však není tímto zvláštním úkazem překvapen. Podle jeho slov je běžné, že se housenky v Kostarice maskují za různé předměty, ať už se jedná o větvičky, listy nebo dokonce jiná zvířata.

lišaj vrbkový housenka

Housenka lišaje vrbkového | Kredit: Lynk media, Wikimedia Commons – – CC BY-SA 3.0

Že se nejedná o ojedinělý jev dokládá hlubší pohled do hmyzí říše. Larvy motýlů využívají podobnosti s hady poměrně často. Tak například housenka lišaje vrbkového (Deilephila elpenor) má na přední části těla několik černobílých skvrn připomínajících oči. V ohrožení dokáže zatáhnout hlavu a tyto skvrny lépe zviditelnit.

Hada mimetizuje i otakárek Papilio troilus, který žije na východě USA. Skvrny na hlavě jeho larvy vytvářejí iluzi, že se jedná o jednoho z běžných zelených hadů. Díky tomu je housenka chráněna před predátory (a navíc velmi roztomilá.)

housenka otakárek

Housenka otakárka Papilio troilus | Kredit: rockerBOO, Flickr – CC BY-SA 2.5

Dalším otakárkem, jehož housenka připomíná hada, je Papilio demodocus. Jeho larva je navíc vybavena zvláštním orgánem zvaným osmeterium, který imituje rozeklaný hadí jazyk. Nachází se v hrudní oblasti a housenka ho může vystrčit, když se cítí ohrožena. Osmeterium začne zároveň vydávat nepříjemný zápach, který odpuzuje některý hmyz, například mravence nebo kudlanky. Společně s hadí kresbou v přední části těla může housenka vylekat i ptáky a drobné plazy.

Tvářit se jako had se tedy jeví jako účinná strategie, jak se vyhnout nejčastějším predátorům. Vědci se shodují, že vše, co připomíná hady, působí na většinu zvířat výstražně. Oblíbená je rovněž symbolika velkých očí, kterou můžeme vidět např. na křídlech některých motýlů.

housenka

Kredit: William Warby, Flickr – – CC BY 3.0

Zdroj: GrindTV

(Zobrazeno celkem 9 224-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “Housenky se převlékají za hady

  1. Apolena

    Můžu se zeptat ? Objevují se tyto housenky i v česku ? My jsme ji totiž měli na zahradě …

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..