Stále více lidí tráví dovolenou u moře. V některých oblastech však může koupání znepříjemnit výskyt medúz. Lze se jim nějak bránit? Tuto otázku kladou expertům nejen lidé, kteří tráví dovolenou v prosluněných přímořských oblastech, ale i rybáři. Je možné předejít setkání s nimi? A co dělat, když nás medúza popálí?
Jak se medúzám vyhnout?
Prvotní rada je prostá: zkontrolujte moře. Pokud tu medúzy jsou, obvykle vaší pozornosti neujdou. I přesto, že medúzy člověka záměrně nevyhledávají a většinou je to právě člověk, kdo jim plave naproti, je v tu chvíli nejrozumnější do vody vůbec nevstupovat. „Medúzy se pohybují vertikálně, takže se mohou vyskytovat jak u hladiny, tak u dna moře,“ říká Ferdinando Boero, mořský biolog z Univerzity del Salento. „Jsou to živočichové, kteří jsou v neustálém pohybu a často se nechávají unášet mořským proudem. Neexistují proto žádné předpoklady pro to, kam mají namířeno. Pokud ve vodě jsou, může na ně člověk narazit prakticky kdekoliv.“
Můžeme do vody i přesto, že tam medúzu spatříme?
Pokud se v moři vyskytují žahavé medúzy, je samozřejmě doporučeno do vody nevstupovat. Medúzy, které nám mohou ublížit, mají obvykle velmi dlouhá chapadla – např. chapadla medúzy talířovky svítivé mohou dosáhnout až 10 metrů, u velmi nebezpečné medúzy měchýřovky portugalské dosahují až neuvěřitelných 30 metrů. Tento fakt poukazuje také na to, že i když v našem dohledu není žádná medúza, neznamená to, že se v okruhu desítek metrů okolo nás nemohou vyskytovat zákeřná žahavá chapadla.
Mohou medúzy zabíjet?
Ano. Některé druhy medúz mohou způsobit člověku anafylaktický šok. Kromě toho může popálení u lidí s onemocněním srdce vyvolat vážné zdravotní problémy. Pokud se u vás po styku s medúzou objeví příznaky jako spálená kůže, dýchací potíže či dezorientace, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
„V Austrálii mají medúzy mnohem více obětí než třeba žraloci,“ dodává Ferdinando Boero. „Stále existuje velké procento lidí, kteří byli medúzou popáleni a skončili v nemocnici. Na Floridě medúza měchýřovka portugalská dokonce i zabíjela.“
Může se člověk dotknout medúzy, která není žahavá?
Raději ne, i když jejich jed je pro nás téměř neškodný. Také chapadla takových medúz totiž obsahují žahavé buňky (knidocyty) – malé organické buňky obsahující jed, které mohou při doteku utkvět na lidské dlani. Pokud se jí pak člověk dotkne očí či jiných citlivých oblastí, mohou se buňky přenést a způsobit zánět.
Co se děje při popálení medúzou?
Dojde k negativní kožní reakci, která je provázena nepříjemným pálivým a bolestivým pocitem. „Ten asi po 20 minutách ustává a nahradí ho pocit svědění,“ vysvětluje Francesco Sacrini, dermatolog z milánské nemocnice l’Istituto Clinico Humanitas. Stupeň popálení je různý a nesnesitelným se stává v okamžiku, kdy je zasaženo více než 50 % povrchu kůže.
Co dělat, když nás medúza popálí?
Důležité je ihned vyjít ven z vody, protože pobyt v ní by mohl vést k anafylaktickému šoku. Zasažené místo je vhodné opláchnout mořskou vodou a následně i sladkou, která napomáhá zbavení se žahavých buněk. Mořská voda zase slouží k očištění kůže a k redukci toxinů, které ještě nestihly pokožku zasáhnout v plné míře.
Babské rady: fungují?
Jako téměř na veškeré neduhy, i na popálení medúzou existují babské rady. Přiložit si na ránu kámen, masírovat ji teplým pískem nebo ji přelít čpavkem či alkoholem… Tato ani podobná doporučení však určitě nezkoušejte. Kámen či písek by musel být rozpálen na teplotu 40-50 stupňů, aby měl nějaký účinek, a toxiny mohou popálené kůži naopak ještě více ublížit.
Jaký je nejvhodnější lék?
Aby se zabránilo šíření toxinů a zamezilo vzniku infekce, doporučuje se popálené místo neškrábat a aplikovat na kůži gel obsahující chlorid hlinitý. Docela dobře fungují i zklidňující spreje na bázi mořské vody. „Význam naopak nemají kortizonové masti nebo masti obsahující antihistaminika, protože začínají účinkovat až po 30 minutách po aplikaci, což je přirozeně pozdě,“ vysvětluje Sacrini. Pokud nechcete mít na kůži jizvy, pokožku do zahojení nevystavujte slunečnímu záření.
Brýle, masky a další ochranná opatření – pomáhají?
Plavání s brýlemi nebo maskou umožňuje nejen vidět všechny krásy, které se ukrývají pod hladinou moře, ale předchází také různým nebezpečným situacím. A neopren samozřejmě ochrání pokožku. V Austrálii se dokonce začal vyrábět potápěčský oblek, který je speciálně vybaven proti útokům medúz.
A jak jsou na tom krémy proti medúzám?
V medicínské literatuře jsou zmiňovány tzv. “antimedúzovské” krémy, které jsou vyrobeny na základě studie ochranných mechanizmů klauna očkatého, ryby, která je vybavena jakýmsi přírodním repelentem proti medúzám. Tyto krémy by měly udržovat pokožku natolik hladkou, aby k ní chapadla medúz nemohla přilnout. Dále by měly zmást rozpoznávací mechanizmy medúzy a blokovat aktivační systém žahavých buněk. Účinnost však záleží samozřejmě na tom, s jakým druhem medúzy člověk přijde do styku a jak dlouho zůstane ve vodě.
Je pravda, že medúzy milují čistá a teplá moře?
Faktem je, že medúzy, stejně jako jiní živočichové, mají rády neznečištěnou vodu. Jejich přítomnost ale nutně nemusí znamenat, že je moře čisté. Stejně jako ryby, i medúzy se od sebe v tomto odlišují. Existují druhy, které dávají přednost chladnějším, hlubším vodám, ale i druhy, které preferují spíše oblasti teplejší.
Zdroje: thecephalopodpage.org, focus.it, balzarova.cz