Inteligence a komunikace

Jsou kočky opravdu sobecké? A nebo lidé jen předpojatí?

Published by
Denisa Bartůňková

Kdo je schopný milovat člověka víc, kočka nebo pes? Obecně platí stereotyp, že psi zbožňují svého pána až za hrob, zatímco kočky jsou vůči němu spíše lhostejné a sobecké. Tomu ale majitelé koček, kterým vrní jejich mazlíček v klíně, jistě nedokáží uvěřit. Jak to tedy je?

Vědci zkoumali vztahy kočky s člověkem. Kredit: MikhailShustov, Pixabay License

Mnoho výzkumů o chování koček jasně dokazuje, že jsou schopné vytvořit si s člověkem citové vazby. Je prokázáno, že pociťují úzkost z odloučení a reagují lépe na hlasy svých majitelů než na cizí. V děsivých situacích také hledají uklidnění a pomoc v náruči svých majitelů. Nová studie, kterou provedli japonští vědci, však obraz vztahu lidí s kočkami poněkud komplikuje.

Přizpůsobený psí výzkum

Pro jejich výzkum přizpůsobili metodu, která se dříve používala ke studiu psů. V experimentu kočka sledovala, jak se její majitel marně pokouší otevřít krabici, aby se dostal pro něco dovnitř. Po obou stranách majitele seděli dva cizinci a majitel se obrátil k jednomu z nich a požádal o pomoc. Vědci vytvořili dvě verze situace. V jedné variantě cizinec pomohl majiteli krabici otevřít. V další variantě byl jiný cizinec, který pomoct odmítl. V obou verzích byl u majitele i jeden další člověk, který byl po celou dobu pasivní a nedělal vůbec nic.

Poté oba cizinci nabídli kočce pochoutku a vědci sledovali, ke komu kočka přistoupí jako první. Pokud by dala přednost tomu, který jejímu majiteli pomohl, naznačovalo by to, že vnímala pomáhajícího cizince vřeleji. Stejně tak kdyby odmítla vzít pamlsek od člověka, který pomoc odepřel, mohl by to být důkaz, že kočka byla schopna rozpoznat negativní emoce.

Lhostejnost či nevědomost?

Když byla tato metoda použila k testování psů, psi raději nepřijímali jídlo od cizince, který odmítl pomoc svému majiteli. Naproti tomu kočky v nové studii byly zcela lhostejné. Nevykazovali žádnou preferenci pro osobu, která je ochotna pomoci, a žádné vyhýbání se osobě, která nebyla nápomocna. Zdá se, že pokud jde o kočky, jídlo je jídlo.

Pro analýzu koček byl použit upravený výzkum pro psy. Kredit: StockSnap, Pixabay License

Co by si tedy majitelé koček měli ze studie vzít? Lákavým závěrem by samozřejmě bylo, že kočky jsou sobecké a je jim naprosto jedno, jak se zachází s jejich lidmi. Ve skutečnosti je to ale jen dokonalý příklad antropomorfní předpojatosti. Pro správnou interpretaci tohoto výzkumu je třeba nahlédnout na problematiku z větší šíře se všemi souvislostmi.

Pochopení nahradí předsudky

Abychom kočkám skutečně porozuměli, musíme se vyvarovat lidskému smýšlení. Vědci věří, že kočky se v této studii chovaly tak, jak se chovaly, ne proto, že by byly sobecké. Pouze nebyly schopné zachytit a rozpoznat sociální interakce mezi lidmi. Jednoduše nepochopily, který člověk se zachoval dobře a který ne. Takže ačkoli kočky dokáží zachytit některé lidské sociální podněty, jsou pravděpodobně méně naladěny na lidské sociální vztahy než psi.

Je to nejspíše dáno tím, že byly kočky domestikovány mnohem později než psi a jsou životu s člověkem zatím méně přizpůsobené. Další důvod může být ten, že psi pocházejí ze společenských zvířat, zatímco předkové koček byli většinou samotáři. Bez ohledu na to, co studie odhaluje, by se měli lidé vyvarovat toho, aby interpretace chování koček řídily předsudky nebo antropomorfismus. Než někdo kočky soudit, že jsou lhostejné či sobecké, měli by se nejprve pokusit podívat se na svět jejich očima.

Zdroj: Sciencealert

Denisa Bartůňková

View Comments

  • Dobrý den, mám ráda kočky i psy a obojí jsem měla (psa mám i teď). Když jsem bydlela na vysočině, měli jsme několik koček. Kočka není smečkové zvíře a tak ji se psem nemůžeme srovnávat. Nemá žádného "nadřízeného", je samostatná. To neznamená, že nedokáže nesobecky milovat, ať už jinou kočku, nebo člověka. Moje zkušenost je, že kočky jsou skvělé matky a často se samy ujmou cizího kotěte a starají se o ně. Nosí mu myši apod. Ostatně to dělají lidem taky, ale ti si řádek myší na vlastním prahu tolik neužijí :-) ( některé feny mají falešnou březost a při té se taky někdy cizích mláďat ujmou) Takže o nějakém sobectví u koček bych vůbec nemluvila. Naše kočky se bez problémů střídaly u misky mléka, chvilku pila jedna a pak krůček ustoupila a pila druhá. Tak se po chvilkách střídaly. To taky nevypadá sobecky. Poznala jsem, že mezi kočkami vznikají opravdová přátelství, ale kočky si velmi vybírají, s kým se budou opravdu kamarádit. Když se to povede, pak je to "přátelství na život a na smrt". Člověk, který si kočku koupí, totiž nemusí být pro ni vždycky ten pravý!
    Můj názor na takovéto výzkumy je, že vypovídají jen o tom, že tito lidé nikdy žádný vztah ke zvířatům, natož se zvířetem, neměli a je to pro ně jenom možnost, jak se v něčem s jejich pseudovědeckým způsobem šťourat ;-)

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago