Kde liškám dávají dobrou noc

V japonské prefektuře Miyagi nalezneme unikátní liščí zoologickou zahradu. V této „liščí vesnici“ volně žije více než sto lišek, mezi nimiž se návštěvníci mohou procházet a které mohou i nakrmit.

Jedna z mnoha lišek v Zao Fox Village. | Kredit: Shingo Yoshida, CC BY-NC 2.0

Liška je už od pradávna součástí příběhů, bajek a pohádek, a to nejen pro svou bystrost, ale i kvůli krásně zbarvené srsti a jiskrným očím. Pokud se chcete ocitnout v pohádce, kde nebude liška jenom jedna, ale celý houf, můžete navštívit Zao Fox Village v japonské prefektuře Miyagi. Tato liščí vesnice, kde žije šest druhů a přes sto exemplářů lišek, ročně přiláká tisíce turistů z celého světa.

Spící lišky v Zao Fox Village. | Kredit: Shingo Yoshida, CC BY-NC 2.0

Lišky můžete i nakrmit

Lišky v liščí vesnici očekávají krmení.
Kredit: Shingo Yoshida, CC BY-NC 2.0

První část zoo je kontaktní. Je zde umístěno několik lišek, miniaturních koní, koz a také králíků, které si návštěvníci mohou pohladit, nebo se s nimi vyfotit. Ve druhé části zoo se již návštěvníci ocitnou mezi desítkami lišek, které, ač roztomilé a turistům přivyklé, nejsou ochočené, a proto se nedoporučuje na ně sahat či pohybovat se v jejich blízkosti s malými dětmi. Je však možné lišky nakrmit, ovšem výhradně krmivem zakoupeným na místě (za přibližně 100 japonských jenů, což je v přepočtu asi 20 korun). Lišky několika barev i velikostí zde volně pobíhají, odpočívají, spí nebo si hrají. Vstupné do zoo se pohybuje podle sezóny v přepočtu od 150 do 200 korun pro dospělé a do 80 korun za dítě.

Liška je součástí japonské kultury

Liška má své důležité místo i v japonské mytologii, kde je označována za inteligentní démonickou bytost Kicune, japonsky „liška nebo liščí duch – 狐“, která na sebe může brát různé podoby, především člověka. Lišku jako symbol bystrosti a vychytralosti použil ve svých bajkách také legendární řecký bajkář Ezop.

Zdroj:

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..