Kočky relaxují za zvuků hudby

Běžná lidská zkušenost ukazuje, že se při poslechu hudby uvolníme a odpočineme si. Totéž však podle nového portugalského výzkumu platí i pro kočky – přestože samy žádnou hudbu nevytvářejí a ani si ji neumějí přehrát.

kočka 2 MMiguel Carreira, vedoucí vědeckého týmu, považuje hudební kulisu při práci za něco zcela běžného, neboť navozuje příjemnou atmosféru v pracovním kolektivu i při konzultacích s majiteli zvířat v rámci veterinární praxe. Zároveň ale zklidňuje také samotné domácí mazlíčky. Dle Carreirových poznatků vykazují kočky více důvěřivosti a tolerance, pokud v ordinaci slyší klasickou hudbu, například George Handela. Toto zjištění spolu s úvahou nad kladným vlivem hudby na lidské pacienty přivedlo tohoto muže k záměru ověřit, zda by hudba nepomohla i zvířatům na operačním sále.

kočka

Kredit: David Precious, Flickr – CC BY 2.0

Výzkumný tým vybral pilotní vzorek 12 koček, které měly podstoupit běžnou kastraci, a podrobně sledoval a zapisoval jejich fyziologické reakce (dýchání, průměr zornice apod.) v průběhu narkózy. Uspané kočky se sluchátky na uších byly dvě minuty sledovány, aniž by byly vystaveny jakýmkoliv zvukům. Toto pozorování posloužilo pro stanovení kontrolních (= neovlivněných) hodnot. Poté však dostala pokusná zvířata vydatnou hudební porci. Porovnávaly se hned tři typy hudebních žánrů. Jako modelové skladby byly vybrány Barberovo „Adagio for Strings“ (Opus 11), tedy klidná klasická hudba, „Torn“ od Natalie Imbruglia coby zástupce popové scény a „Thunderstruck“ od AC/DC, tedy poměrně „výživná“ rocková záležitost.

kočka

Kredit: Jaap Joris, Flickr – CC BY-SA 3.0

Výsledky klinické studie potvrzují očekávání – zvířata vystavená vlivům klasické hudby se, soudě dle sledovaných parametrů, uvolnila a zklidnila, populární hudba vyvolávala střední reakční hodnoty, zatímco tvrdá hudba fyziologické hodnoty posunovala k významnější stresové hladině. Abychom nenabyli chybného dojmu, že si vědci jen tak hrají a týrají svoje zvířecí pacienty říznou hudbou – prováděný výzkum má především pomoci ulehčit průběh veterinárních operací do budoucna. Víme-li, co zvíře snadno udrží v klidovém stavu, je možné například snížit dávky uspávacích prostředků a ulevit tak kočičímu organismu od zbytečných porcí sedativ. Se zvýšeným klidem operovaného zvířete navíc klesá pravděpodobnost neočekávaných komplikací. Výzkumný tým proto v následujících letech počítá s navazujícím výzkumem a nehodlá vynechat ani další typické pacienty veterinárních ordinací – psy.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 441-krát, 1 zobrazení dnes)
Share