Kočky žijící v bytě jsou zdravé a v bezpečí. Jsou ale také opravdu šťastné?

Patří kočka ven nebo do bytu? Na tom se často lidé neshodnou.  Objevují se názory, že kočka držená pouze uvnitř je nešťastná a trápí se. Na druhou stranu dokonce i někteří vědci tvrdí, že v zájmu kočky i životního prostředí je nejlepší, aby žila pouze doma. 

Doma je kočka v bezpečí, ale je tam i šťastná? Kredit: Pikist

Je jasně prokázáno, že kočky žijící pouze v bytě se dožívají mnohem vyššího věku než ty, které jsou volně. Venku na zvířata číhá nepřeberné množství nebezpečí – srážka s automobilem, boje s konkurenty i jinými zvířaty, myši otrávené jedem a mnoho bakteriálních i virových infekcí.

Zdroj enviromentálních problémů

Dalším problémem týkající se volně žijících koček je fakt, že jsou obrovskými predátory. Toto téma je často diskutované mezi vědci i v médiích, protože podle dosavadních průzkumů mohou mít kočky na svědomí vyhynutí až 63 živočišných druhů. V Austrálii tento problém dosáhl takových rozměrů, že v hlavním městě dokonce úřady zavedly zákaz volného pohybu koček pod pokutou až 25 tisíc korun. Je dost možné, že s rozšířením povědomí o vlivu koček na životní prostředí budou postupovat podobně úřady i na dalších místech.

Zdá se tedy, že žití v bytě je v nejlepším zájmu nejen pro kočky, ale i pro životní prostředí. Mnoho lidí má však pocit, že držet kočku pouze doma je trápení nejen pro samotné zvíře, ale i pro členy domácnosti, protože kočka dokáže doma nadělat spoustu škod (škrábání sedačky a podobně). Existuje však způsob, aby byla šťastná jak bytová kočka, tak i její majitel.

Průzkumy odhalily nedostatky

Pravdou je, že i kočky žijící v bytě mohou žít naprosto šťastný a plnohodnotný život. Je ale třeba vynaložit trochu úsilí a dodržet několik základních pravidel, které jsou pro domácí kočku nezbytná. Průzkumy z Austrálie z roku 2019, kterých se účastnilo 12 000 respondentů, prokázaly, že většina majitelů se o své bytové kočky nestará správně, zejména pak co se týká krmení a toalety.

Volně žijící kočky mají na svědomí vyhynutí desítek druhů zvířat. Kredit: wallpaperflare.com

Co dělat, aby byla kočka v bytě spokojená?

Strava a péče o čistotu
 • Ideální je, aby měla alespoň dva záchody v klidných částech domu. Vyhovuje jí, když je jeden z nich zakrytý. Pokud má majitel více koček, je třeba počítat s tím, že každá potřebuje svou toaletu. Výkaly a znečištěnou podestýlku je třeba vybírat alespoň dvakrát denně a minimálně jednou týdně by se měla měnit celá podestýlka.
 • Kočka by se měla pravidelně vyčesávat. Česání zlepšuje kvalitu srsti, zabraňuje vzniku žmolků a nadměrnému maštění srsti a navíc pro ni funguje jako příjemná masáž. Kočka si však na česání musí zvyknout již od raného věku, aby pro ni nebylo traumatické. Také je třeba zvolit vhodný kartáč, který neelektrizuje srst.

Kočkám je vhodné dávat syrové maso. Kredit: pixabay, bollection, Simplified Pixabay License

 • Pokud majitelé nemají vyloženě problém se syrovým masem, je vhodné zvážit podávání tepelně nezpracované potravy. Vhodné jsou například syrové kuřecí kousky. Takto podávané maso, které musí kočka intenzivně žvýkat, je pro ni nejpřirozenější formou stravy, navíc si při žvýkání masíruje dásně a dodává jí pocit ulovené kořisti. Často si lze všimnout, že kočka masem několikrát zaklepe a nebo s ním dokonce praští o zem před tím, než ho pozře. Tak se projevuje kočky přirozený lovecký instinkt.
Životní prostor
 • Kočky potřebují mnohem více než velkou rozlohu bytu prostor vertikální. Vhodné jsou tedy různé žebříky či do výšky orientovaná škrabadla a prolézačky. Pokud toto majitelé neposkytnou, neměli by zakazovat kočce šplhání po nábytku nebo ledničce. Lezení je kočičí přirozenost.

Kočky potřebují mít přístup k oknu. Kredit: Antonio Kless, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

 • Kočka potřebuje rozhled po bytě, ale i ven z okna. Pokud nejsou v bytě dostatečně velké parapety, je třeba kočce poskytnout jiné způsoby, aby měla rozhled z okna.
Spánek a aktivita
 • Kočky milují hodně variabilních a bezpečných míst, kde se mohou ukrýt a v klidu si zdřímnout. Pokud majitelé chtějí, aby si jejich kočka opravdu dobře odpočinula, měli by umístit měkké pelíšky na několik míst do různých výšek, například pár na úrovni země a několik dalších do výšky, klidně na skříně.
 • Aby majitelé kočky ochránili své sedačky či nábytek, je třeba zařídit mazlíčkovi dostatek škrabadel a to jak vertikálních, tak i horizontálních. Kočky nezbytně potřebují brousit si drápky a navíc je pro ně škrábání škrabadla určitou formou cvičení a slouží k výdeji přebytečné energie.

Vlastní pelíšek je nezbytný. Kredit: wallpaperflare

 • Pokud mají majitelé pocit, že jejich kočka opravdu touží po venkovních prostředí, ideálním kompromisem je zřídit krytý zasíťovaný venkovní výběh. Kočka si tam může užívat bez rizika venkovního prostředí.
Dostatek zábavy
 • Ideální počet koček na jeden byt je jedna, maximálně dvě. Pokud je kočka sama, je nutné se jí dostatečně věnovat a snažit se jí zabavit hrou. Dvě kočky se zabaví samy, protože si hrají spolu, ale je dost pravděpodobné, že pak ztratí zájem hrát si a mazlit se se svým majitelem. Více než dvě kočky v jednom domě se nedoporučuje, protože spolu často špatně vycházejí, což jim může dokonce způsobit zdravotní problémy.
 • Hračky pro kočku jsou v podstatě nutností, poskytují zábavu a zároveň zlepšují fyzickou kondici zvířete. Dobrou zprávou je, že kočičí hračky nemusí být vůbec drahé. Často se stává, že dá kočka před drahými kočičími hlavolamy přednost prázdné krabici od bot, kusu zmuchlaného papíru nebo různým přírodninám, jako je peří či kaštany.

Hraní je důležité pro udržení fyzické kondice. Kredit: pikrepo

 • Zajímavou hrou pro kočku může být schovávání pamlsků. Například před odchodem do práce je dobré kočce po bytě poschovávat její oblíbené dobroty. Výhodou této hry je, že kočku spolehlivě unaví, protože při hledání zapojí mnoho smyslů a navíc se v kočce mohou při hledání potravy probudit  vrozené lovecké instinkty.
 • Majitelé by měli být důslední v tom, aby si několikrát denně vyhradili dostatek času na hraní a mazlení se svou kočkou.

Pokud je většina těchto pravidel dodržena, mohou si být majitelé koček jistí, že bude jejich kočka šťastná a spokojená a na pobyt venku si ani nevzpomene.

Zdroje: sciencealert.com, ČT24

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..