Kolika let se dožívá křeček?

Když se člověk rozhoduje o koupi domácího mazlíčka, pravděpodobně ho zajímá, jak dlouho tu s námi zvíře může být. Víte, jak vysokého věku se dožívá takový křeček?

křeček

Jak dlouho může žít váš křeččí kamarád? | Kredit: Nikita, Flickr – CC BY 2.0

Důležitou roli hraje péče

Stejně jako u jiných zvířat, ani u křečků není jednotná věková hranice, která by znamenala, že „dál už vlak nejede“. A stejně jako u psa nebo třeba kočky, i u křečka je v lidské péči dosažený věk závislý na mnoha faktorech. Mezi ty spadá například genetika, prodělané nemoci, prostředí, ve kterém křečka chováte či péče, kterou mu věnujete. Záleží také na tom, jakou stravu svému mazlíčkovi podáváte a zda je spíše lenochem, nebo každý den hbitě pobíhá v tréninkovém kolečku. Některé z těchto faktorů (a díky tomu tak délku života vašeho zvířete) můžete sami ovlivnit, jiné však nikoli.

křečík Roborovského

Křečík Roborovského, malý, ale krásný. Kredit: Bullet, Wikimedia Commons – CC BY-SA

Abychom se ale dostali ke kýženým číslům – křeček se v průměru dožívá dvou až tří roků. Kromě již zmíněných okolností pak toto číslo závisí také na konkrétním druhu. Nečekejte však mezi nimi žádné rapidní rozdíly. Například v našich domácnostech pravděpodobně nerozšířenější druh tohoto hlodavce, křečík džungarský, se v průměru dožívá jednoho a půl roku až dvou let. Takový křeček zlatý většinou žije 2 až 2 a půl roku. Jejich nejmenší kolega, křečík Roborovského, si obvykle užívá nejdéle – od 3 do 3 a půl let.

Je však důležité si uvědomit, že se jedná o pouhé průměry. Váš křeček může do věčných pilin odejít i v prvním roce života, pokud má však tu správnou a láskyplnou péči, dožít se může i dvakrát déle – v některých případech tak třeba i pěti let.

Zdroj: The Hamster House

(Zobrazeno celkem 24 836-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

9 comments on “Kolika let se dožívá křeček?

  1. Adam Zechel

    Ahhhh je normílní že se můj křeček džungarský dožil skoro 5 let? 😀

    Reply
  2. anonymus

    No křeček so dožívá 2-3 kdyby jenom 1 a půl tak jde o špatnou péči můj se dožil 2 let a 10 měsíců

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..