Krab boxer má místo rukavic sasanky

„Jakmile zůstaneš bez spojence, okamžitě si najdi nového“. Tímto heslem se řídí krabi z rodu Lybia, známí také jako krabi boxeři. Tito korýši vytvořili spojenectví s mořskými sasankami, které drží mezi klepety jako dvě bambulky.

krab boxer

Krab Lybia tessellata (na fotografii) držící ve svých klepetech mořské sasanky nezůstane nikdy nechráněný. Spíše naopak – protivník se má na co těšit. | Kredit: Eliot Ferguson, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Chapadla těchto vodních „boxerů“, která jsou tvořena živými sasankami, slouží jak k obraně proti predátorům, tak ke shánění potravy. Stačí jen uštědřit jednu ránu ozdobenými klepety a večeře je na světě. První výzkumy věnující se těmto pozoruhodným živočichům provedl již v roce 1905 britský zoolog James Edwin Duerden.

Z jedné dvě za 20 minut

Vědci zjistili, že krabi, kteří zůstanou bez jedné ze svých „rukavic“, rozdělí tu druhou napůl tak, aby měli zase na každém klepetu jednu. Dva kolegové z univerzity v Tel Avivu, Ora Yisrael Schnytzer a Ilan Karplus, natočili dokonce zrychlené video, na kterém je zachycen krab právě ve chvíli, která tento proces rozdělení mapuje.

Dělení trvá zhruba dvacet minut. Krab drží sasanku mezi klepety, kterými ji doslova chirurgicky rozřeže. Protože sasanka disponuje schopností regenerace, vzniknou zanedlouho z obou částí, které krab vytvoří, dva autonomní a soběstačné organismy.

Necháš ji, ta je moje!

Sasanky jsou pro kraby tohoto druhu natolik důležité, že jsou schopni se o ně mezi sebou doopravdy poprat, pokud je to nezbytné. Kdo prohraje, riskuje, že zůstane neozbrojen na lov a bude strádat. Má se za to, že také sasanky mají ze soužití s krabem nějaký prospěch – právě díky aktu rozdělení jim krabi umožní jejich reprodukci.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 652-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Krab boxer má místo rukavic sasanky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..