Královédvorská zoo odchovala vzácné drily

V lednu letošního roku se královédvorské zoo povedl mimořádný chovatelský úspěch. Během osmi dnů se narodila dvě mláďata drilů černolících (Mandrillus leucophaeus). Odchov je unikátní i tím, že otcovství není jasné, ve skupině jsou dva samci, kteří se tolerují.

dril

Mládě drila černolícího | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

dril

Jedna ze samic s mládětem | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

První mládě se narodilo 11. ledna samici Kebale. „Zpočátku jsme se obávali, zda se bude samice Kebale o potomka starat. Přestože je to zkušená matka, v prvních dnech po porodu pokládala malého samečka často vedle sebe na zem, což nebývá zvykem. Nakonec však vše dobře dopadlo a mládě je v pořádku,“ popisuje situaci kurátor primátů Michal Podhrázský. Druhé mládě se narodilo samici Kumasi dne 18. ledna, ta se od začátku chovala jako správná matka.

S otcem je to trochu složitější. Dvorská skupina je v tomto ohledu unikátní. Ve skupině se totiž tolerují dva dospělí samci – dominantní Chepo a podřízený Ricardo. Páření se však zúčastňují oba. Když Chepo odejde z dohledu, samice se samy nastavují Ricardovi. „Kebale i Kumasi pářili oba samci, proto nemáme jistotu, který z nich je otcem,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Dril ve volné přírodě

Tlupy žijící ve volné přírodě mají pevně stanovenou hierarchii. Skupiny tvoří nejčastěji 20 až 30 jedinců a jsou vždy vedeny jedním dominantním samcem. Ten je zpravidla otcem většiny mláďat, zatímco slabší samci bývají vytlačeni na hranici teritoria skupiny.

Dril je primátem z čeledi kočkodanovitých, je charakteristický úzkým nosem v sytě černé tváři a strašidelným výrazem. Obývá podobně jako jeho mnohem barevnější příbuzný mandril rýholící pralesy rovníkové Afriky. Jeho černý obličej připomíná afrického šamana, menším návštěvníkům zase čerty.

dril

Kumasi a Kebale se svými mláďaty | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Samci bývají velcí zhruba 80 cm a váží přibližně 30 kg, samice jsou přibližně poloviční. Drilové mají ve tvářích speciální lícní vaky, do kterých si ukládají potravu. Jsou to všežravci, ale rostlinná složka v jejich stravě ale převažuje.

Ve volné přírodě žije dril hlavně v lesích na pobřeží stojatých vod, v kopcích do 1000 metrů nad mořem a také v krajinné mozaice lesů a savan. Je přímo ohrožen vyhubením, protože jeho hlavní oblast výskytu byla silně odlesněna, je také hojně loven kvůli masu, a to často po celých tlupách. Počet zvířat ve volné přírodě je odhadován na několik tisíc jedinců, vyskytují se na poměrně malém území v hraniční oblasti Kamerunu a Nigérie a na ostrově Bioko.

dril

Mláďata drilů jsou, jako všechna mláďata, velmi roztomilá. | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Skupina drilů tvořená dvěma samci, dvěma samicemi a třemi mláďaty (sameček Takamanda a dvě samičky) přišla do Zoo Dvůr Králové v létě minulého roku z německého Frankfurtu. Obydlili bývalou expozici lvů, která se nachází naproti Lvímu safari. V minulosti drily chovaly také pražská, liberecká a ostravská zoo.

Zdroj: Zoo Dvůr Králové

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..