LIVECAM: Medvědi na Aljašce

Každým rokem se k řece Brooks v národním parku Katmai na Aljašce stahují medvědi grizzlyové (Ursus arctos horribilis), aby hodovali na lososech nerka (Oncorhynchus nerka). Lososi táhnou proti proudu, aby se ve sladkovodních jezerech rozmnožili; jejich odhodlání ale naráží na medvědí hlad. Pracovníci projektu Explore.org k jezeru a vodopádům řeky Brooks nainstalovali kamery, díky nimž můžeme živě sledovat nejen medvědí stravování, ale i jejich společenský život.

Pokud kamery zrovna nejsou k dispozici, můžete se podívat na sestřihy zajímavých momentů zachycených kamerami, které uvádíme na konci článku.

V Katmaiském národním parku na Aljašce žije přibližně 2200 medvědů; u řeky Brooks jich v červenci a v srpnu může být k vidění kolem stovky kusů. Začátkem sezóny medvědi jedí ryby celé, ale poté, co je největší hlad utišen, začnou být vybíravější a z ulovených lososů jedí jen ty nejtučnější části. To ale neznamená, že by zbytky přišly nazmar – jsou ihned spořádány menšími medvědy, vlky nebo orly.

Ačkoli by se mohlo zdát, že v době nejintenzivnějšího tahu lososů je v řece medvědů nejvíce, opak je pravdou. Pokud je totiž ryb mnoho, medvědi jsou často sytí, a tak spíše pospávají na břehu. Jakmile se tah ryb zpomalí, medvědi se ve velkém počtu nahrnou do řeky a o jídlo mezi sebou soupeří.

Grizzlyové na Aljašce mají lososí hody. | Kredit: Max Goldberg, CC BY 2.0

Grizzlyové na Aljašce mají lososí hody. | Kredit: Max Goldberg, CC BY 2.0

Grizzlyové jsou poddruhem medvěda hnědého. Aljašští medvědi, žijící na pobřeží, jsou dokonce větší než vnitrozemští zástupci stejného poddruhu. Proto nás asi nepřekvapí, že za den jsou schopni ulovit a sežrat až 40 lososů, což je zhruba 50 kg potravy.

Živé kamery projektu Explore.org ovšem nezachycují pouze grizzlí nájezdy na lososy. Často je možné pozorovat také medvědice s mláďaty, interakce samců a samic, nebo i páření:

 Zdroj: Explore.org

(Zobrazeno celkem 1 252-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..