LIVECAM: Orel mořský v Lotyšsku

Lotyšský fond pro přírodu instaloval letos v únoru on-line kameru na vrcholek smrku, kde si vybudoval své hnízdo pár orlů mořských. Hnízdo se nachází západně od Rigy v okrese Durbe, asi 20 km od pobřeží Baltského moře. Samička snesla první vejce 9. března, druhé 12. března. Jedno vejce zničila vrána 18. března, když samec nechal hnízdo nehlídané. To druhé zůstalo nepoškozené, mládě z něj se vylíhlo 14. dubna 2015.

Samička Durbe je kroužkovaná, na levé noze má kroužek s kódem K404 v kombinaci modrá na červené, na pravé noze kroužek v kombinaci modrá na bílé. Tento druhý kroužek dostala jako ptáče v hnízdě na estonském ostrově Saaremaa v červnu 1999. Samec Robert kroužkovaný není.

AKTUALIZACE 16. října 2015

Orlí hnízdo po Durbertině odletu často navštěvovala řada různých menších ptáků – od sýkorek přes žluny, vrány a havrany ke krahujcům i jiným dravcům. Několikrát se na hnízdě objevil mladý orel mořský, který byl díky kroužkům identifikován jako Durbertin sourozenec z minulého roku. Durbe i Roberta jsme v posledních týdnech pouze slyšeli, a to z velké dálky. 16. října v ranních hodinách ale oba orli přiletěli a zůstali v hnízdě až do dozednění.

Durbe a Robert při východu slunce zpívali. | Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Orli mořští si zpravidla v říjnu začínají připravovat hnízdo, do kterého umístí příští snůšku. Durbe a Robert mají míst k hnízdění několik – doufáme ale, že si vyberou právě toto, abychom i v dalším roce mohli být svědky jejich rodinného života.

AKTUALIZACE 5. října 2015

Je to už několik týdnů, co se mladý orel ukázal před kamerou naposledy – vše nasvědčuje tomu, že se úspěšně osamostatnil a naučil se lovit ryby. Co ale ode dneška víme jistě, je to, že Durberts ve skutečnosti není Durberts, ale Durberta. Právě v těchto dnech byly totiž zveřejněny výsledky analýzy Durbertiných per.

Výsledky analýzy orlích per ukázaly, že Durberts je ve skutečnosti samička.
Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

AKTUALIZACE 8. července 2015

Durberts se ode dne, kdy poprvé vyletěl z hnízda, neustále zlepšuje v létání a někdy se do hnízda nevrací ani na noc. I noc na dnešek přečkal na jiném (možná závětrnějším) místě. Když se ráno vracel, byli jsme svědky jeho ne zrovna podařeného přistání. Durberts se ale ze šoku rychle oklepal a brzy odletěl z hnízda na průzkum dalších neznámých krajin.

AKTUALIZACE 5. července 2015

Od okamžiku, kdy byl mladý orel Durberts okroužkován, se musel učit větší samostatnosti – jeho rodiče totiž zřejmě zásah v hnízdě viděli a báli se k hnízdu přiblížit na příliš krátkou vzdálenost. To ale ani v nejmenším neznamenalo, že by Durbe a Robert na svého potomka zapomněli – v následujících týdnech Durbertsovi zejména jeho otec téměř každý den nosil čerstvé ryby. Durberts nejprve nevěděl, co si s nimi počít, ale čím byl hladovější, tím jeho schopnosti krmit se sám rostly.

Durberts se brzy naučil krmit se sám. | Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Ačkoli Robertovy návštěvy se málokdy odehrály bez předání jídla, syn (či dcera – výsledky analýzy DNA stále nejsou známy) vždy v jeho přítomnosti vydával pronikavý vysokofrekvenční křik, a jakmile byl rodič na dosah, snažil se Durberts zmocnit ryby a někdy i Robertova spáru nebo peří. Toto chování sice mohlo působit jako nevychovanost, šlo však o strategii přežití.

Donáška ryb do hnízda kvůli agresivitě mláděte trvala obvykle jen pár sekund.
Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Pokud byl Durberts hladový, rodiče z hnízda okamžitě vyštval, ale ve chvíli, kdy jeho hlad nebyl tak velký, se od Roberta nebo Durbe dožadoval krmení. V poslední době však přítomnost matky nebo otce v hnízdě snášel těžko a téměř vždy protestoval, dokud se rodič nevzdálil.

Když Durberts dostal svou rybu, rodiče často z hnízda vyštval.
Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Durbe byla opět pozorována u hnízda o značnou dobu později než Robert a její návštěvy měly kromě zásobování také edukativní charakter – někdy potomkovi ukazovala, jak se má držet větve a jak na větvi sníst rybu (což vyvolalo bouřlivou reakci Durbertse, který rybu chtěl sníst v hnízdě a hlavně ji chtěl sníst sám); jindy se zase snažila odstranit z hnízda zkaženou rybu; často také nosila do hnízda další větve, aby Durberts mohl cvičit uchopování.

Durberts se sám doma nenudil. Pečlivému zkoumání podrobil i okolní šišky.
Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Díky starostlivé péči rodičů si po mnohých cvičeních křídel mladý orel 23. června vyzkoušel přistání na větvi a 4. července poprvé vylétl z hnízda, kam se druhý den šťastně vrátil. Do hnízda by se rodiče i Durberts měli průběžně vracet celé léto.

5. července 2015 – návrat do hnízda po prvním letu

4. července 2015 – první let

23. června 2015 – první krátký „let“ nad hnízdem a přistání na větvi

26. května 2015 – kroužkování Durberta

15. dubna 2015 – mládě se v pořádku vyklubalo

orel mládě

Mládě orla v hnízdě | Kredit: pontu.eenet.ee, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

18. března 2015 – Samec nechává hnízdo nechráněné, vrána jedno rozbíjí a pojídá

9. března 2015 odpoledne – samička snáší vejce

9. března 2015 ráno – samec přináší rybu, samička se krmí

16. února 2015 – setkání na hnízdě, další orel mořský letí okolo

Livecam možno vidět i zde.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..