LIVECAM: Ostříž lesní v Maďarsku

Orli mořští u vyletěli z hnízda a přímý přenos jejich růstu a dospívání skončil. Máme za ně ale náhradu, alespoň na měsíc: hnízdění výrazně menšího dravce ve velikosti holuba. Ostříž lesní si se svojí paní udělali hnízdo v připravené budce na stožáru vysokého napětí v Maďarsku. V hnízdě je aktuálně jedno mládě a dvě vajíčka.

Ostříži loví větší hmyz, jako například vážky, ale také hlodavce a ptáky. Je velmi obratný letec, takže uloví v letu i vlaštovku, jiřičku, nebo rorýse. Rodiče mládě pravidelně krmí, takže můžeme sledovat i jejich kořist, kterou přinášejí.

Ostříž hnízdí až takto později, na vejcích sedí rodiče 28 dní, další měsíc mláďata krmí. Hlídá je většinou samice, samec nosí potravu. Když mladí ostříži vylétají, pouští jim rodiče potravu z výšky, aby je naučili lovit v letu.

ostříž lesní Maďarsko

Krmení dvoudenního mláděte uloveným ptákem | Kredit: Camsof – YouTube

Ostříži jsou tažní ptáci, na zimu odlétají do střední nebo jižní Afriky. U nás patří k silně ohroženým druhům, hnízdí jich zde kolem 200 párů ročně.

ostříž lesní

Takhle bude za měsíc vypadat odrostlé mládě ostříže. | Kredit: Kobuz, Wikipedia – CC BY-SA

Hnízdo je součástí systému budek nezávislého maďarského distributora energie MAVIR, který se tak snaží přispět k ochraně přírody a zejména ohrožených ptáků, kteří kvůli elektrickému vedení často umírají.

Zdroj: Camsof – YouTube, Mavir.hu

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..