LIVECAM: Výr virginský v truhlíku v Oklahomě

V truhlíku na balkóně bytu rodiny Clickových v Oklahoma City se již před sedmi lety usídlil pár výrů virginských (Bubo virginianus). Díky webkameře můžeme jejich letošní hnízdění sledovat spolu s nimi. V hnízdě je máma „paní Tygrová“ a její tři mláďata.

Výra virginského v truhlíku za oknem poprvé objevila dcera Clickových Alessandra  v roce 2010, když jí bylo pět let. Rodiče nejprve brali její historku o sově na balkóně s rezervou, i proto, že Alessandra nedlouho před tím viděla film Legenda o sovích strážcích. O to víc byli překvapeni, když otevřeli pomalu okno a hleděli si z třiceticentimetrové vzdálenosti z očí do očí s výrem virginským.

Výr virginský nález

Alessandra s prvním nálezem | Kredit: © OKCOwlCam.com

Výr virginský okno

Zde hnízdí výr virginský, za oknem rodiny Clickových. | Kredit: © OKCOwlCam.com

Rodiče Alessandry si nenechali ujít příležitost a s pomocí dalších zřídili přímý přenos, který za sedm let fungování navštívily miliony diváků.

Alessandra výří rodinu pojmenovala „Mr.&Mrs. Tiger“ – pan a paní Tygrovi, zřejmě podle žíhaného vzhledu výrů.

Paní Tygrová zastřelena

Letošní „paní Tygrová,“ jak sovu pojmenovala dcera Clickových Alessandra, je nová manželka „pana Tygra“. Na podzim roku 2016 totiž někdo zastřelil jeho dlouholetou partnerku. Vzhledem k tomu, že výři se také párují na celý život, nebylo vůbec jasné, zda bude i letos co sledovat. Naštěstí se zanedlouho objevila jiná sova, větší než původní, pan Tygr i jeho nájemní truhlík se jí zřejmě zalíbil a tak je i letos na co se dívat.

Výr virginský

Výr virginský je rozšířený po celé Severní i Jižní Americe, od tropických oblastí až do polárních. Měří na výšku až 68 cm na výšku s rozpětím křídel až 153 cm a hmotností zhruba 1400 g. Živí se drobnými živočichy, od myší, přes veverky, lasice, netopýry, ptáky a ryby až po králíky a zajíce. Nedaleko domu Clickových je golfové hřiště a další parcela, kde nacházejí potravy dostatek.

Zdroj: okcowlcam.com

(Zobrazeno celkem 819-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..