Mají psi rádi objímání?

Občas je velmi těžké odolat pokušení obejmout svého psa. To, co je ale projevem náklonnosti u lidí, může být u čtyřnohých mazlíčků příčinou stresu.

pes

Odvracení hlavy a zavírání očí a tlamy mohou být příznaky psího stresu.

Na tento fakt upozornil v časopisu Psychology Today doktor Stanley Coren – profesor, specializující se na chování psů, z kanadské Univerzity Britské Kolumbie. „Psi nenávidí, když jsou objímáni. Objetí totiž u nich zvyšuje stres a napětí,“ říká Coren.

Rozhodně je lepší neignorovat známky nepříjemného pocitu, který psi při takových projevech lidské náklonnosti vnímají. Příznaky stresu mohou být různé, od sklopených uší po bělmo v očích, které je stále nezřetelnější. Dr. Coren dodává: „Když pes cítí úzkost, odvrací hlavu od objektu, který ho nějakým způsobem rozrušuje, a občas zavírá oči, i když ne třeba úplně.“ Pokud se objevují při objímání psa tyto zmíněné znaky, jsou to jasné symptomy toho, že je mu to nepříjemné.

pes

Některým psům je objímání příjemné, jsou to ale spíš výjimky. | Kredit: DavideGorla, CC BY 2.0

Dr. Coren při své studii zmobilizoval svůj tým, s nímž analyzoval na Googlu a Flickeru fotky, na kterých jsou lidé vyfoceni v objetí se svým psím mazlíčkem. Podle fotografií vědci zkoumali výrazy psích tváří a hledali symptomy stresu. K velkému překvapení zjistili, že minimálně 82 % zvířat na snímcích se v momentě objetí cítilo nepříjemně a pod tlakem.

„Psi jsou naprogramováni k utíkaní,“ vysvětluje Dr. Coren. „V momentě, kdy se cítí ohroženi a pod stresem, není za první obrannou pozici označováno cenění zubů, ale právě útěk. Specialisté zabývající se chováním věří, že když se lidé vyvarují objímání svých mazlíčků, značně tím přispějí k jejich pohodovému stavu; v opačném případě riskují až pokousání.“

Není pes jako pes

Dr. Patricia McConell, certifikovaná specialistka na psí chování, zdůrazňuje, že pokud váš psí mazlíček nemá rád objetí, rozhodně to neznamená, že vás nemiluje celým svým psím srdcem. Ne u všech psů ale objetí vyvolává nepříjemné pocity. Například u plemen jako zlatý retrívr jsou doteky velmi důležité a tito psi je pak snášejí velmi dobře, jsou ale spíše výjimkou.

pes

Co je pro nás samozřejmostí, může být pro psa stresujícím zážitkem. | Kredit: Ninha Morandini, CC BY-ND 2.0

Podle Patricie McConnel nebývá také výjimkou, že lidé v psích výrazech neumí číst a rozeznat jemné negativní emoce, zejména strach a úzkost. Takovým projevem může být třeba zavřená tlama při objímání zvířete. „Když jsem prováděla svůj výzkum na velkém přátelském psovi jedné majitelky, postupovala jsem následovně. Posadila jsem se vedle něj a vypadal spokojeně. Tlamu měl otevřenou a vypadalo to, že se jakoby usmívá. Jakmile jsem mu ale položila jednu ruku na hřbet v lehkém objetí, tlamu zavřel. Když jsem ruku opět stáhla, opět vypadal mnohem uvolněněji.“

Jde psa naučit nechat se obejmout?

Jde to, a dokonce existují důvody, proč se o to pokusit. Může se nám to hodit při návštěvě veterináře, kdy je často nutné psa přidržet, nebo pokud máme doma menší děti, pro které je objímání samozřejmostí. Samozřejmě není dobré na věc jít pomocí násilí. Jednoduše je nejlepší si vedle psa sednout a postupně zkoušet, kam až vám s rukou dovolí zajít. Nezapomeňte být trpěliví a za snahu psa odměnit nějakým pamlskem. Dávejte si pozor i na drobné negativní projevy, které může pes vykazovat.

pes

Objímání je možné psa přivyknout odmalička. | Kredit: smlp.co.uk, CC BY 2.0

Ideální je samozřejmě začít se zvykáním si na objetí již u štěňat, je třeba být však vytrvalý. Není také možné všechny psy házet do jednoho pytle a jejich chování paušalizovat – ke každému psovi je potřeba přistupovat jako k originálu a uzpůsobit tomu přístup k němu. Jako projev náklonnosti a lásky úplně postačí psy něžně pohladit, pohrát si s nimi a nechat je volně se pohybovat.

Zdroje: Huffingtonpost.itmnn.com

(Zobrazeno celkem 3 902-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..