Malá ryba, velké potíže. Kandiru může způsobit amputaci přirození

V řekách Jižní Ameriky číhá mnoho nebezpečných tvorů. Místní domorodci se ale snad nejvíce obávají drobného průsvitného sumečka, kterému lidově říkají upíří ryba. Svou přezdívku nedostala nadarmo, saje krev ze skřelí ostatních ryb. Občas se ale stane, že se ryba zmýlí a místo do žaber pronikne do močové trubice koupajících se žen či mužů. A tento omyl pak končí tragédií. 

Kandiru může vniknout do močové trubice lidí. Kredit: Screenshot videa na YouTube, River Monsters™

V povodí Amazonky a Orinoka žije tvor, který si vybudoval pozici nejděsivějšího tvora této oblasti. Je možná ještě obávanější, než notoricky známé piraně. Jedná se malou poloprůsvitnou rybku vandélrii obecnou (Vandellia cirrhosa), nazývanou také kandiru nebo šulinokaz cizopasný. Je to parazit a se svou délkou 2,5 – 6 centimetrů a šířkou pouhých několik milimetrů představuje drobného a nenápadného zástupce jihoamerických sumečků. Nejčastěji skrývá pod kameny či v písčitém a bahnitém dně řek Amazonky a Orinoka.

Krvelačný parazit

Živí se krví velkých druhů ryb, především v žaberních dutinách velkých sumců. Hostitele vyhledává podle proudu vody, který vychází ze skřelí oběti. Následně candiru vnikne proti proudu do žaberních dutin, kde pomocí ostrých zubů poraní rybu a „saje“ její krev. I když tento pojem není úplně správný, neboť nemá vyvinutý žádný mechanismus pro sání. Naplní se pouze poraněním tepny, ze které proudí krev přímo do jejího těla. Po nakrmení má výrazně zvětšené břicho a skrz rybu lze vidět přijatá krev. Aby nedošlo k zpětnému toku této krve, je vybavena speciální chlopní. I přesto že nemusí sluneční svit, kvůli potravě často vyplouvá i ve dne.

Domorodci na základě způsobu obživy nazývají lidově candiru jako rybího upíra. Strach z ní nemají ale jen kvůli její krvelačnosti. Kandiru je totiž schopna dostat se i do lidské močové trubice. K napadení dochází jak u žen, tak u mužů, nejčastěji během močení do vody. Z neznámého důvodu však napadá častěji muže.

Tragický konec omylu

Candiru totiž považuje proud moči za proudění vody z žaber sumců, na kterých parazituje. Penis pak považuje za žábry, a tak úhořovitá rybka vnikne do močové trubice. Tam se začne dusit a v křeči vzpříčí tvrdé ploutevní paprsky. Takto zaklíněná kandiru se není schopná sama dostat ven. Ani chirurgicky není snadné se jí zbavit, jedná se o velice náročnou operaci. Navíc v lokalitě, kde se vyskytuje, je velice špatná dostupnost lékařské péče. Pokud ryba není odstraněna správně a včas, dojde k silnému zánětu, který končí amputací penisu, v horším případě i smrtí.

Vandélie má úzké úhořovité tělo a měří jen pár centimetrů. Kredit: Pierpao, Wikimedia Commons, public domain

Existují záznamy s výpověďmi postižených, jak kandiru vyskočil z vody po proudu moči rovnou do penisu. Nebo jak připlaval a vykousal si díru v těle člověka, jen aby se nakrmil lidskou krví. Oba popsané případy jsou nereálné a nejspíš smyšlené. Lidé si nejspíš hrůzostrašnost rybího upíra rádi přikreslovali. Místní domorodci tuto rybu velice dobře znají a umí se proti ní bránit. Na intimní partie si například nasazují kokosovou skořápku, která slouží jako štít, nebo si pevně podvazují předkožku, což je ještě účinnější. Největší nebezpečí tak hrozí neznalým turistům, kteří nedodržují v řece základní hygienická pravidla. Nevinné koupání se pro mě může rázem změnit v noční můru.

Zdroje: Angelfire.com, fishbase.in, urologiepropraxi.cz, bbc.com, Wikipedia

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..