Začínáte s akváriem? Pořiďte si odolné rybky. Ve druhém díle tohoto článku vás seznámíme s dalšími nenáročnými druhy vhodnými pro začátečníky. Tentokrát se zaměříme na labyrintní ryby a cichlidy.
Tzv. „labyrintky“ jsou ryby známé svou schopností polykat vzdušný kyslík, což jim v přírodě pomáhá přežít v přehřátých tůních s nízkým nasycením kyslíkem (např. rýžových polích). K tomuto účelu slouží speciální hlavový orgán zvaný labyrint, který dal celé skupině jméno. Labyrintky se bez možnosti nadechnutí v akváriu utopí, musíme tedy ponechat mezeru mezi krycím sklem a hladinou vody. Zároveň by vzduch nad hladinou neměl být studený, obvykle jej ale stačí přiměřeně ohřát osvětlení nádrže.
Cichlidy jsou větší ryby známé svou dobrou péčí o jikry a potomstvo. Obvykle žijí v párech a hájí si důkladně svůj osobní prostor. V době tření jsou páry cichlid značně agresivní vůči zástupcům stejného druhu, ale pravděpodobně budou prohánět i další obyvatele nádrže. Patří proto spíše do větších akvárií (nejlépe nad 150 l) – při dostatku prostoru se počet potyček s dalšími spolubydlícími sníží na přijatelnou míru. Pozorování jejich vyspělého sociálního chování bývá pro akvaristy zážitkem.
Rájovec dlouhoploutvý (Macropodus opercularis)
Ryba, která hodně vydrží, dokonce i nižší teplotu vody (pod 18 °C). Jde o poměrně razantní druh labyrintní ryby, v období tření může prohánět spolubydlící v nádrži. Samci jsou barevnější než samice a mají delší výběžky ocasní ploutve. Chováme raději více samic na jednoho samce. Rájovci obývají střed nádrže a dorůstají cca 12 cm. Při rozmnožování staví samečci rájovců, stejně jako další uvedené druhy labyrintek, na hladině hnízdo z bublinek a o potomstvo se až do rozplavání starají.
Čichavec šedý (zlatý/modrý) – Trichopodus (Trichogaster) trichopterus
Odolná větší rybka, při tření mírně agresivní a divoká. Existuje několik barevných forem. Samci mají špičatější hřbetní ploutev, samičky plnější břicho – pro laika je ale rozeznání pohlaví ryb obtížné. Doporučujeme chovat pár či jediného samečka. Břišní ploutve čichavců jsou niťovité a ryba jimi ohmatává předměty. Velikost do 14 cm.
Čichavec perleťový (Trichogaster leeri)
Gracilní půvabná ryba, mírně lekavá. Chováním i požadavky podobná předchozímu druhu, jen o něco klidnější a „křehčí“. Velikost do 14 cm, obývá střed a horní část nádrže. Dospělí samci mají špičatější hřbetní ploutev, protažené paprsky řitní ploutve a červenější hrdlo, ale u mladých zvířat není snadné pohlaví odlišit. Lze je chovat v párech, ve větším akváriu dobře vynikne i v hejnu.
Bojovnice pestrá (Betta splendens)
Pomalu plovoucí menší ryba vhodná i do nevelké nádrže. Samci jsou krásně vybarvení, ale vzájemně velice agresivní. Chováme proto vždy jen jednoho. Samice působí nenápadně, je však vhodné si 2–3 k samečkovi pořídit – teprve tehdy se bude sameček opravdu krásně předvádět a rozpínat ploutve. Bojovnice se pohybují pomalým pohybem po celé nádrži. Velikost samečků cca 8 cm, samice jsou menší. Nedoporučuje se k rájovcům a pavím očkám.
Skalára amazonská (Pterophyllum scalare)
Velká klidná ryba do větších akvárií. Patří mezi cichlidy a na rozdíl od drobných hejnových rybek má svoji osobnost. Ač je velmi známá a za optimálních podmínek nepříliš náročná na chov, mnoha akvaristům zakoupené rybky neprospívají. Zvířata ze zverimexů mohou trpět chorobami (např. hexamitózou) a neléčí-li se, uhynou.
Skalára nemá příliš ráda společnost „divokých“ ryb, pohybuje se pomalu ve středu vodního sloupce. Minimální velikost nádrže pro skaláry je cca 150 litrů. Dospělé kusy dorůstají i více než 15 cm. Skaláry chováme raději v párech – v době tření jsou páry vůči ostatním rybám dosti agresivní. Rozlišení pohlaví skalár však není snadné a mnohdy nezbude než počkat, až se vyrůstající ryby spárují samy a nová dvojice začne hájit vlastní teritorium.
Akara modrá (Andinoacara pulcher)
Větší cichlida robustnějšího vzhledu i povahy. Vhodný je chov v párech ve velké nádrži (nad 150 litrů), samec má prodloužené konce hřbetní a řitní ploutve. Akara modrá obývá spíše dolní polovinu nádrže, dorůstá přes 15 cm.
Akara hnědá (Cleithacara maronii)
Menší a klidnější rybka než předchozí druh, její jedinou nevýhodou je větší lekavost. Dorůstá kolem 10 cm, ideální je chov v páru. Zcela nekonfliktní ryba. Výskyt spíše v dolní polovině nádrže, samec má prodlouženou hřbetní a řitní ploutev.
Pestřenec červený (Pelvicachromis pulcher)
Jedná se o snad nejdoporučovanější cichlidu pro začátečníky. Pár snese i menší nádrž (od 50 litrů), společenské akvárium by mělo být větší. Drží se ve středu a dolní polovině nádrže. Nevýhodou je vzájemná agresivita ryb stejného pohlaví, po rozlišení párů je nutné přebytečné ryby přemístit jinam. Samci jsou větší (do 10 cm) a mají prodloužené nepárové ploutve. Pestřenec se může chovat agresivně také vůči jiným menším cichlidám.
Na prvním obrázku je Pterophyllum scalare sp. Rio Nanay ta už se svými nároky blíží ke skláře vysoké…
Skalára amazonská (a tím spíš skalára vysoká) určitě není rybou pro začátečníky a do tohoto přehledu vůbec nepatří. Naopak by neměl s dostatečně velkým akváriem být problém s africkými tlamovci (rody pseudotrhopheus a melanochromis).
Skalára je v akvaristice zcela běžnou rybou, která je laické veřejnosti známá. Někomu prospívá, někomu méně, přesto však dle mého názoru do přehledu patří. O skaláře vysoké řeč nebyla.
Afričtí tlamovci nejsou vhodní do společenského akvária s rostlinami, o němž je řeč (viz úvod seriálu).