Maruška z Plzně odjede do Francie

V přírodě je přirozené, že mláďata nosorožců opouští své matky ve věku 2-3 let. I zoologické zahrady musí toto pravidlo dodržovat. Právě taková situace nastala v plzeňské zoo, kde samička nosorožce indického Maruška odejde do jiné zoologické zahrady.

nosorožec indický

Maruška | Kredit: © Jaroslav Vogeltanz, Zoo Plzeň

Maruščiným novým domovem se stane francouzský Touroparc, který se nachází ve městě Romanèche-Thorins, nedaleko Lyonu. Zde na ni čeká výběh s bazénkem; bazén je k dispozici i v pavilonu. Není to tak velký výběh, na který je zvyklá z domova, ale i v Plzni využívá výhradně malý předvýběh. Důležitější je však skutečnost, že tam na ni čeká její nový partner – samec Fanindra.

nosorožec indický

Maruška již stavbou těla velmi připomíná svou matku Manjulu. | Kredit: © Martin Vobruba, Zoo Plzeň

Fanindra se narodil 23. 9. 2004 v belgickém Planckendaelu. Od roku 2006 byl součástí mládenecké skupiny v Edinburghu, kde téměř čtyři roky pobýval se svým budoucím tchánem, samcem Baabuem. Odtud putoval do Rotterdamu, kde se stal otcem samičky Zwatry. Následně v roce 2012 odcestoval do Touroparcu.

Marušku budou moci návštěvníci vidět ještě v první polovině dubna, poté se postupně začne oddělovat od matky Manjuly. Transport by se měl odehrát na konci dubna. V následujících týdnech by se také měla potvrdit, či vyvrátit případná březost samice Manjuly.

nosorožec indický

Maruška a Manjula ve vnitřním bazénku | Kredit: © Vojta Ondřej Smolík

Maruška se narodila 2. února 2014 samici Manjule a samci Baabuovi. Jednalo se o první mládě nosorožce indického v České republice po 17 letech. Před Maruškou se naposledy povedlo odchovat samičku ve Dvoře Králové nad Labem.

Zatímco Maruščina porodní váha činila 55 kg, při posledním vážení v lednu 2016 byla její hmotnost 1070 kg. Již v březnu 2014 roku se poprvé vydala do venkovního bazénu. Je však zajímavé, že Maruška – stejně jako její matka Manjula – venkovní jezírko nevyhledává. Ve vnitřním bazénku jsou však často k zastižení.

Nezbývá než Marušce popřát úspěšný start do nové životní zkoušky. Doufáme, že se od ní časem dočkáme také mláďat.

Zdroj: Facebook – Zoo Plzeň

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..