Mít funkční hmyzí hotel není tak snadné, jak se zdá

Hmyzí hotely se v poslední době staly velkým trendem. Zahrádkáři je umísťují na své zahrady ve snaze přilákat na pozemek více prospěšných opylovačů. Hmyzí hotely jsou většinou dřevěné budky rozdělené na přihrádky vyplněné různými druhy materiálů. Můžete je sehnat na internetu za několik stovek korun, stejně tak ale můžete nalézt spousty návodů na vlastnoruční výrobu. Hmyzí návštěvníci jsou ale nároční nájemníci a ne každý hmyzí hotel pro ně může být vhodný. Jak neudělat chybu se dočtete v následujících řádcích. 

Hmyzí hotely se staly v poslední době velmi populárními. Kredit: munki, Pixabay License

V první řadě je důležité si při úvahách o pořízení hmyzího hotelu popravdě říct, zda ho chcete spíše na okrasu, nebo vám jde opravdu o dobro hmyzu. Pokud spadáte do první varianty, není nic jednoduššího, než objednat hmyzí domek na internetu. V nabídce jsou stovky různých druhů, určitě najdete nějaký, co se bude do vaší zahrady hodit a jste bez práce. Je ale dost pravděpodobné, že bude hmyzí domek na vaší zahradě viset bez užitku opravdu jen na okrasu…

Pokud ale chcete nalákat na vaši zahradu více opylovačů, pak musíte počítat s tím, že vás bude vybudování a péče o hmyzí hotel stát nějakou energii. Jestli jste ale trošku šikovní a vynalézaví, jistě to zvládnete a bez větších nároků na finance. Tady je návod krok po kroku.

Přínosnými pomocníky na zahradě jsou včely samotářky. Kredit: gailhampshire, Wikimedia Commons, CC BY – SA

Krok 1: SEDNĚTE SI KE STOLU A V KLIDU ZAPŘEMÝŠLEJTE

Než začnete se samotnou realizací, určitě je potřeba trochu zapřemýšlet. V první řadě si realisticky řekněte, jaký druh hmyzu chcete na zahradě „ubytovat“. K tomu je zapotřebí vědět, jaký hmyz se vlastně v okolí vaší zahrady vyskytuje. Pokud chcete stavět úkryt pro motýly, ale žádného jste široko daleko nezahlédli, nemá cenu pro ně něco stavět. Jestli si nejste jistí, zkuste pár dní při procházkách po okolí vašeho domu pozorovat, co kde lítá či leze. Možná budete překvapení a narazíte na zajímavé druhy, které jste ani nečekali.

Až zjistíte, jaký hmyz se ve vašem okolí nachází a rozhodnete se ho nalákat na vaši zahradu, je třeba si zjistit něco o jeho způsobu života. Dává váš druh hmyzu přednost úkrytům z určitého materiálu? Obývá malé úzké otvory ve dřevě? Hloubí si dírky ve dřevě raději sám, a tak dává přednost celistvému měkkému kusu dřeva? To vše je potřeba vědět. Například včely samotářky, které jsou velice významnými opylovači, u kterých se cení schopnost opylovat široké spektrum rostlin, dávají přednost válcovitým dutinkám, do kterých nakladou vajíčka.

Krok 2: SEŽEŇTE POTŘEBNÝ MATERIÁL

Dá to zase trochu práce, ale výsledek bude stát za to. Pokud seženete potřebný materiál vlastními silami, budete mít jistotu, že je vše přírodní, čisté a bez chemických látek. Tento krok se opravdu vyplatí, protože chemikálie, umělá hmota a podobné látky hmyz naopak odpuzují. Takže se určitě vyvarujte roztomilých barevně natřené domečky. Umělohmotných součástek se zcela vyvarujte také proto, že na tomto materiálu kondenzuje vlhkost, která je pak příčinou vzniku různých plísní, které by mohli hmyz a jeho vajíčka zahubit.

Volte výhradně přírodní materiály. Kredit: gailhampshire, Wikimedia Commons, CC BY – SE

Krok 3: STAVTE S ROZUMEM

Při stavbě hleďte více než na pěkný design na praktičnost. Až budete například vyvrtávat dutinky pro hmyz, přikloňte se raději k několika malým dírkám odděleným od sebe, ačkoliv by třeba lépe vypadala jedna velká. V oddělených komůrkách se nebudou tak rychle šířit bakterie, plísně či nebezpečné viry, které by mohly rychle vyhubit celou populaci v domečku. V případě hmyzích hotýlků neplatí, že čím větší, tím lepší. Hmyz vyhledává spíše skromnější přístřešky s malými neprůchozími otvory, do kterých si nakladou vajíčka a otvory dokáží sami bezpečně zapouzdřit.

Příklad nevhodného hmyzího domečku. Dřevo rámů je natřené barvou, je umístěn na zemi a je až příliš velký. Kredit: _Alicja_, Pixabay License

Stejně tak nepoužívejte při stavbě lepidlo, ačkoliv by to bylo v určitých situacích rychlejší a jednodušší. Jak už jsme zmiňovali v kroku 2, chemikálie hmyz odpuzují a lepidlo působí vyloženě jako repelent.

Krok 4: VHODNÉ UMÍSTĚNÍ

Vhodné umístění je polovina úspěchu. Správné místo vybírejte opravdu pečlivě, mělo by být nad zemí, na jih či jihovýchod, kde nefouká a je tam sucho a teplo. Protože na jednu stranu nesmí být materiál namořený, na druhou stranu ani vlhký a plesnivý. Domeček by neměl být překrytý vegetací. Nezapomeňte ho důkladně připevnit, aby se nekymácel neklepal či nehoupal ve větru. A jeden z největších oříšků – zajistit, aby se hmyzí hotel nestal prostřeným stolem pro ptáky a jiné dravce.

Krok 5: POVĚŠENÍM PRÁCE NEKONČÍ

O hmyzí hotel se musí pečovat stejně jako se musí pečovat o psí kotec nebo kočičí pelech. Proto je důležité ho po sezóně na podzim řádně vyčistit, jinak by se v něm mohli rozšířit nemoci a parazité. Také je důležité ho na zimu schovat na suché a chladné místo a na jaře ho zas čistý a připravený pověsit.

Zdroj: gardenmyths.com, entomologistlounge, Wikipedie,

Share

2 comments on “Mít funkční hmyzí hotel není tak snadné, jak se zdá

  1. Ilona Ronovská

    Čím je myšleno čištění hmyzího domečku. Pochopila jsem, že včelky sbírají pyl a v hmyzím domečku kladou potomstvo. Dále jsem si myslela, že v hmyzím domečku přezimuje drobný hmyz.

    Reply
    1. Soňa

      I já se domnívám, že hmyz zde přezimuje: alespoň včelky samotářky tedy ano, takže pokud bychom jim domeček na zimu vyčistili a uklidili, tak bychom jim zabili první generaci příštího roku a museli bychom lákat další hmyz od jinud.

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..