Mláďata pražské zoo – malý hrabáč a bělostná gueréza

Samička hrabáče kapského Kvída už ví, jak na to – roztomilého novorozence zvládá kojit od prvního dne a situace vypadá nadějně. Držme jí i ošetřovatelům palce, ať se vše vydaří a mládě překoná první kritické dny. Veselo je i u opic gueréz – opičí ostrovy ozdobilo sněhobílé mládě.

mládě hrabáče kapského

Maličký hrabáč vypadá jako mimozemšťan. I přes večerní a noční aktivitu jsou u návštěvníků tato bizarní zvířata ve velké oblibě. | Kredit: © Miroslav Bobek, ZOO Praha

S odstupem jednoho roku opakujeme veselou loňskou zprávu z pražské zoo – s jednou malou změnou. Místo mláděte gibona stříbrného se opičí kolekce zoologické zahrady v srpnu rozrostla o další malou guerézu pláštíkovou (Colobus guereza). Hrabáč kapský (Orycteropus afer) přišel na svět v sobotu 20. srpna, gueréza o týden dříve, tedy třináctého. A maminky obou mláďat nejsou jen tak ledajaká zvířata – jedná se o mediálně známé celebrity.

mládě guerézy plaštíkové

Malá gueréza v náručí staršího sourozence. | Kredit: © Vít Lukáš, ZOO Praha

Hvězdy z plakátu

Matkou malé guerézy je čtrnáctiletá samice Lucie, kterou znají obyvatelé Prahy z billboardů kampaně „Seznamte se!“. Samička Lucie je původem Francouzka a ve skupince dalších gueréz ji poznáte podle kratšího bílého pláště v srsti a rošťácké povahy. Ačkoliv jsou dospělé guerézy černobílé, mláďata se rodí s čistě bílým kabátkem.

Guerézy v přírodě nalezneme v Africe. Jedná se o stvoření listožravá, čehož s chutí využijí i v zoo a rády ochutnají větévky stromů, v jejichž koruně se mohou prohánět. Lucie je již zkušenou matkou, letošní mládě je jejím šestým potomkem. Celou skupinu najdeme v dolní části zoo na opičích ostrovech.

gueréza plaštíková Lucie

Poznáváte ji? Tázavý pohled guerézy Lucie vyzýval před několika lety obyvatele Prahy k návštěvě zoo.
Kredit: © ZOO Praha

Samička hrabáče Kvída, matka dalšího vzácného přírůstku, je rovněž ostřílenou hvězdou propagace. Podobně jako Lucii jsme ji před několika lety mohli vídat na reklamách po Praze. Kvída (rozená Quote a přejmenovaná chovateli) pochází z Holandska a letos oslavila 11 let. Návštěvníci ji mohou poznat podle tmavé pihy na pravé straně hrudníku.

Hrabáči patří mezi náročné chovance a tvory s velmi specifickými potravními nároky. Živí se totiž především termity a mravenci, jejichž domovy rozbíjejí silnými drápy. V zoo jim přirozenou potravu nahrazují různé druhy červů, mleté maso, ale i mléko s medem jako doplněk menu.

Kvídin syn Kito, narozený v roce 2015, byl rovněž vybrán do reklamní kampaně zoo, neboť se jedná o velmi cenného (a též mimořádně roztomilého) odchovance. Jeho fotky jsme mohli spatřit po celé republice. Doufejme tedy, že se jeho maličkému sourozenci povede neméně šťastně a k odjezdu do nového domova na prahu dospělosti jej také doprovodí přízeň návštěvníků. Odchovat mládě hrabáče totiž není nic snadného – a to jak pro jeho matku, tak pro obětavý personál zoologické zahrady.

hrabáči Kvída a Draco

Kvída a Draco – rodiče malého hrabáče. | Kredit: © Tomáš Adamec, ZOO Praha

Zdroj: zoopraha.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..