Mládě damana pralesního odchovala ostravská zoo jako první na světě

Světový unikát se podařil v Zoo Ostrava. 18. února se zde narodilo mládě damana pralesního, který žije ve volné přírodě v Africe. A téměř nikde jinde. Ostravská zoo je jediné místo, kde je možné tohoto nočního tvora mimo Afriku spatřit, stejně tak jako jeho příbuzného damana stromového. 

Daman pralesní je sice aktivní převážně v noci, zde se ho ale podařilo zachytit ve dne. | Zdroj: Valerius Tygart

Narození malého damana pralesního (Dendrohyrax dorsalis) bylo překvapení i pro pracovníky zoo. „Chovatelé byli touto událostí trochu zaskočeni, protože rodiče jsou poměrně mladá zvířata, u kterých rozmnožení ještě nečekali,“ uvedla pro ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková. Damany začala ostravská zoo chovat na podzim roku 2016, a to jednu starší a jednu mladší dvojici. „U staršího páru bylo na konci roku 2016 pozorováno páření, takže jsme netrpělivě očekávali prvního potomka. K velkému překvapení chovatelů ale porodila druhá samička z mladšího páru,“ uvedla Nováková.

Duchové lesa

Damani jsou aktivní převážně v noci, a tak o nich zatím biologové mnoho nevědí. Navíc většinu času tráví tato zvířata v korunách stromů západní Afriky. Mezi větvemi se dokážou pohybovat obratně, běhají, skáčou a dokážou dobře šplhat díky polštářkům na chodidlech. „Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku ,duchové lesa‘. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt. Žijí samotářsky, pouze samice bývá viděna s jedním až dvěma mláďaty. Teritorium dospělého samce zahrnuje několik menších teritorií samic,“ popsala mluvčí zoo.

Ačkoli daman pralesní není ohroženým druhem, kvůli kácení lesů i lovu pro maso se tato situaci může brzy změnit. „Doufáme, že než se tak stane, bude chov v lidské péči dobře zvládnutý, a zoo tak zabrání případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce,“ sdělila Nováková. Ostravská rodinka prozatím zůstane v chovatelském zázemí, takže ji návštěvníci zoo nebudou moci spatřit. Rodiče se o svého potomka podle informací ze zoo starají dobře.

Noční aktivity

Mláďata se tomuto druhu rodí po zhruba 30 týdnech březosti, samice mívá jedno nebo výjimečně dvě mláďata. Hned po narození je daman aktivní a vidí. Dorůstá zhruba velikosti králíka, v dospělosti váží okolo 3 kg. Ze všech pěti druhů damanů je ten pralesní nejstarší – od ostatních se dá dobře rozeznat podle toho, že má lysý čenich. „Ostravské mládě zatím tráví převážnou většinu času ve dne v bezpečí budky. O jeho nočních aktivitách zatím nic nevíme – věříme, že se narodí mládě i staršímu páru v Pavilonu evoluce, kde je obrácený světelný režim, a poodhalíme tak další střípek z nočního života tohoto druhu,“ uvedla Nováková.

Zdroj: ČTK, Wikipedia

(Zobrazeno celkem 182-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..