Mládě zubra by mohlo v Táboře přijít už příští rok

Samec zubra evropského jménem Pozcekaj dorazil do ZOO Tábor z polských Niepolomic teprve 22. listopadu letošního roku. Přesto se už ve svém novém domově zabydlel a naději ošetřovatelům dává i jeho zájem o nejstarší ze čtyř táborských samic Uselinu.

zubři zoo Tábor

Poczekaj dostal v Táboře přezdívku něžného obra. Samec si zatím oblíbil Uselinu, nejstarší členku stáda.
Kredit: © ZOO Tábor

„Poczekaj na své nové prostředí reagoval velmi dobře. Už dva dny po příjezdu jsme ho tak vpustili do společné ohrady k samicím. I přes to, že je Poczekaj skutečně obrovský – váží přes 600 kilogramů – zdá se, že má mírnou povahu. Je to takový něžný obr,“ říká hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott a dodává: „Přirozeně se připojil k nejstarší z našich samic Uselině, které je už pět let a je tak v nejlepším věku pro plánovanou reprodukci.“

Dobré podmínky pro zabřeznutí

„Říje u zubrů probíhá za normálních okolností ve volné přírodě v srpnu. Samice jsou pak březí něco přes devět měsíců. V takovém případě by se mládě narodilo až někdy na jaře roku 2018. Příroda to tak zařídila, aby se mláďata rodila v co nejpříhodnější období roku. V zoo ale mají zvířata natolik dobré podmínky, že často dochází k oplodnění i mimo přirozenou dobu říje. V takovém případě bychom první mládě mohli očekávat už koncem příštího roku,“ vysvětluje Ondřej Kott.

zubři zoo Tábor

Pokud půjde vše tou nejlepší cestou, mohli bychom mláďata očekávat už koncem příštího roku.
Kredit: © ZOO Tábor

ZOO Tábor chová v tuto chvíli čtyři samice a jednoho samce takzvané nížinné linie, která je odborníky hodnocena jako nejvhodnější pro vypouštění do volné přírody. Táborská zoo se tak může chlubit nejcennější chovnou skupinu zubrů ze všech tuzemských zoologických zahrad. Program reintrodukce neboli zpětného návratu zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů ZOO Tábor, na němž spolupracuje s neziskovou organizací Česká krajina a s Biotechnologickým centrem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Odchov prvního zubřího mláděte je proto asi nejočekávanější událostí táborské zoo v příštím roce.

Zdroj: ZOO Tábor

(Zobrazeno celkem 171-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..