Motýl, nebo pták?

Dlouhozobka svízelová z čeledi lišajovitých svými pohyby, dlouhým sosákem a velkým semišovým tělem připomíná kolibříka. Na rozdíl od kolibříků však tohoto motýla můžeme potkat i v České republice.

Dlouhozobka svízelová při sání nektaru neusedá na květ. | Kredit: Thomas Bresson, CC BY 2.0

Ačkoli v rámci fauny žijící v mírném podnebí střední Evropy nenalezneme tolik zářivé pestrobarevnosti jako v tropech, také v našich končinách můžeme pozorovat podivuhodné druhy živočichů. Mezi ně patří i dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) z čeledi lišajovitých, která nikoli bezdůvodně nese přezdívku „minikolibřík“.

Kolibříkovitý motýl k nám přilétá z jihu Evropy

Dlouhozobka svízelová
Kredit: Thomas Bresson, CC BY 2.0

Tento neobvyklý motýl svými pohyby, dlouhým sosákem a na motýla až příliš velkým semišovým tělem totiž kolibříka opravdu připomíná. Dlouhozobky milují aromatické květiny, jako jsou například komule, floxy nebo prvosenky, ale mezi jejich oblíbené patří i bodláky, chrpy, kakosty a petúnie. Na rozdíl od ostatních motýlů je možné dlouhozobky zahlédnout jak ve dne, tak i v noci. Vyskytují se převážně na prosluněných loukách, v zahradách a parcích. K nám přilétají každoročně z jižní Evropy v období května až června, přezimují ovšem opět na jihu. Jejich housenky, malé a zelené, se živí převážně na různých druzích svízele. Před zakuklením se její barva změní na hnědou. Poté si kolem sebe vytvoří podzemní kokon, v němž se postupně vyvine dospělec.

Dlouhozobky se pohybují velmi rychle

Při sání nektaru dlouhozobky obvykle neusedají na květ; ve vzduchu se drží díky bleskovým pohybům křídel, podobně jako kolibříci. Proto si je také lidé často s těmito hbitými a drobnými ptáčky pletou. Kolibříci se ovšem vyskytují pouze na americkém kontinentu; v Evropě bychom je tedy ve volné přírodě jistě nepotkali. Dlouhozobka spolu s příbuznými z čeledi lišajovitých patří k nejrychlejším a nejlepším letcům mezi motýly – pohybují se rychlostí až 55 km/h. Uvádí se, že dlouhozobka svízelová dokáže vysát za minutu nektar i ze stovky květů.

Zdroj:

 

(Zobrazeno celkem 7 881-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Motýl, nebo pták?

  1. Josef

    Tato krásná dlouhozobka svízelová nám přiletěla na muškáty na balkón

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..