Motýli pijí želví slzy

Uprostřed amazonského pralesa existují motýli, kteří se živí želvími slzami – scéna jako vystřižená z nějaké pohádky nebo fantasy filmu je ale reálná. Motýli a jiný hmyz tak získávají vzácnou sůl. 

tereka jednovousá

Tereka jednovousá obt잾ovaná motýly, které lákají její slané slzy. | Kredit: Geoff Gallice, Flickr – CC BY 3.0

Hejna motýlů přistávají na očích jihoamerické želvy tereky a neodletí, dokud se nenasytí. Důvod, proč želví slzy přitahují motýly a také včely, souvisí se solí (resp. sodíkem), které je v západní Amazonii, vzdálené asi 1300 km od moře, nedostatek.

Masožravá želva tereka jednovousá (Podocnemis unifilis) získává sodík skrze masitou potravu. Sůl je posléze vylučována slzami. U motýlů, hmyzu a všech živočichů, kteří se živí rostlinami, je příjem sodíku (jehož je sůl, chlorid sodný, zdrojem) obecně složitější. Motýli a také včely proto pro jeho získání využívají želví slzy. Není jasné, zda želvy pod nálety motýlů trpí, podle experta Geoffa Gallice je však pravděpodobné, že tomu tak není. Barevná motýlí hejna ovšem želvám zakrývají výhled, a tím je vystavují nebezpečím, která na ně číhají v podobě různých predátorů. Lze také předpokládat, že toto hmyzí počínání želvy přinejmenším obtěžuje; bzučící včely každopádně vadí víc než motýli.

Želví slzy jako potrava ovšem nejsou jedinou zajímavostí v chování zvířat Amazonie. Vyskytují se zde také papoušci, kteří uždibují jíl, aby měli dostatek minerálů nebo aby neutralizovali toxiny obsažené v nezralých plodech.

Zdroje:

 

(Zobrazeno celkem 1 238-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..