Návštěvou orangutanů v pražské zoo neprohloupíte

Máma, táta a mimčo? Kdepak. Ačkoliv si většina návštěvníku pražské zoo myslí, že rodinku orangutanů sumaterských tvoří rodiče s mládětem, skutečnost je jiná. Jedná se totiž o samici s dvěma potomky. Pokud se za nimi vydáte na návštěvu, můžete spatřit nejmladší samičku Diri dovádět vysoko nad zemí nebo jejího sourozence Gempu zabaleného v prostěradle. 

orangutan sumaterský Diri

Orangutani v pražské zoo si rádi užívají venkovní expozice | Kredit: Kateřina Hlavatá

V současné době mohou návštěvníci pražské zoologické zahrady pozorovat tři orangutany sumaterské. Ti sídlí v pavilonu Indonéské džungle, kde si mohou užívat vnitřní i venkovní expozici.

Nejstarší členkou skupiny je šestadvacetiletá samice Mawar. Společně s ní zde žijí její dva potomci – desetiletý samec Gempa a samička Diri, která se narodila v únoru 2013. Ta je vůbec jedním z nejvýznamnějších přírůstků v pražské zoo, neboť do té doby se tu poslední orangutan narodil před 42 lety. Otcem malé Diri byl samec Padang, který po problémech s trávením náhle zemřel koncem roku 2013, krátce po svých 15. narozeninách.

orangutan sumaterský Gempa

Orangutan Gempa si pochutnává na jogurtu | Kredit: Kateřina Hlavatá

Hravost i starostlivost

Orangutaní rodinka je především ve venkovní expozici velmi živá. Jejich oblíbenou kořistí bývají často prostěradla či jiné kusy látky, do kterých se opice rády zabalí a dokážou se tak zabavit na celé odpoledne. Návštěvníci je mohou vídat, jak šplhají po lanech a větvích nebo si tvoří hnízdo z dřevité vlny. Občas také vyhledávají kontakt s návštěvníky, především malá Diri se ráda přikrade blíže ke sklu a předvádí se. Zajímavým objektem mohou být pro orangutaní rodinku také čtyřnozí návštěvníci.

Ačkoliv samec Gempa dospívá a ve svých deseti letech již vykazuje známky dospělosti, stále se k Diri chová jako správný starší brácha. Často ji vodí na krmení nebo si s ní hraje. Avšak matka Mawar zůstává i přesto velmi ostražitá a starostlivá – když ztratí oba své potomky z dohledu, ihned je vyhledá a Diri si odnese.

orangutan sumaterský Diri

Orangutaní samičce Diri udělají radost i prázdné kelímky | Kredit: Kateřina Hlavatá

Staronový ženich pro Mawar

Koncem července tohoto roku pražská zoo oslavila návrat orangutaního samce Pagyho, který žil posledních pět let v zoologické zahradě v Bratislavě. Jeho otcem byl slavný orangutan Kama, historicky první orangutan odchovaný v Československu.

[Not a valid template]

Pagy by se měl stát ideálním chovným samcem pro Mawar. Jeho připojení ke skupině však ještě chvíli potrvá. Nejprve musí chovatelé najít nový domov pro Gempu, neboť dva samci spolu v jedné skupině žít nemohou. Dále je potřeba počkat, až bude Diri alespoň tři roky stará, neboť by hrozilo riziko infanticidy – možného usmrcení ze strany samce, který by mohl mládě vnímat jako nežádoucí konkurenci pro své budoucí potomky.

Návštěvou orangutaní rodiny v pražské zoo potěšíte nejen sebe, ale i orangutany samotné. A pokud na vás nebudou mít zrovna náladu, jiná zvířata vám to jistě vynahradí.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..