Biologové ji měli už za vyhynulou, přesto nedávno jeden exemplář objevili. Skupina vědců na Galapágách našla samici druhu Chelonoidis phantasticus, která ani nemá česká pojmenování. Dali jí jméno Fern. Skrývala se mezi lávovými kameny v odlehlé části ostrova a nemohla se dostat nikam dál. Její věk vedci odhadují na 100 let a hypoteticky je možné, že by ještě mohla zplodit potomky.
Želva jménem Fern je nenadálým objevem skupiny vědců, kteří prohledávali ostrov Fernandina. Po sto dvanácti dnech námahy se jim podařilo najít jeden exemplář druhu Chelonoidis phantasticus. „Podle toho, co jsme prohlídkou Fern zjistili, měla těžký život. Přežívala v naprosto izolované kapse vegetace. Neměla naprosto žádnou šanci se odtud přes lávová pole dostat někam jinam. Když jsme ji našli, měla podváhu a byla dehydrovaná,“ popsal její život biolog Forrest Galante.
Stará, ale zdravá
Druh považovali vědci za vyhynulý kvůli vulkanické činnosti, přesto doufali, že by nemuseli zemřít úplně všichni zástupci. Poslední kus byl však spatřen před více než sto lety. Vědci se chtějí v budoucnu na ostrov vydat znovu, aby pátrali po dalších zástupcích tohoto druhu. Želvu Fern převezli na sousední ostrov do rezervace. Zde se plně zotavila a už je v dobré formě.
Vědci předpokládádají, že se Fern mohla v minulosti rozmnožit. I kdyby tomu tak nebylo, je stále možné, že potomky ještě zplodí. „Želvy se mohou rozmnožovat až do konce svého života. A Fern ještě neumírá. Je sice stará, ale zdravá. Želvy navíc mohou v těle udržet sperma samců až kolem dvaceti let,“ citovala Česká televize Galanta. Hypoteticky se tedy může stát, že ve zlepšených podmínkách přivede na svět mláďata. Délku jejího dalšího života odhadují vědci klidně i na sto let.
Zdroj: Česká televize, AFP