Novinky

Novinky v zoo: nové pavilony, bílí klokani v Táboře a kolibříci v Plzni

Published by
Ondřej Němec

Bílí klokani v Zoo Tábor

Dvě mláďata klokana rudokrkého, která se narodila jako první letošní přírůstky v táborské zoologické zahradě, jsou stejně jako jejich rodiče celá bílá. „Klokaní mláďata jsou nyní stále ve vaku u svých matek, nicméně z tohoto bezpečí pečlivě sledují své okolí. Jsme rádi, že se nám daří klokany pravidelně odchovávat už tři roky po sobě,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že přestože se mláďata narodila už na začátku roku, návštěvníci je mohou pořádně pozorovat až nyní.

Zatím ještě u mámy ve vaku… Kredit: © Zoo Plzeň

„Vývoj klokanů je velmi specifický. Novorozené mládě je po příchodu na svět velmi malé, měří zhruba kolem tří centimetrů, a není vůbec vyvinuté. Rodí se zcela holé, slepé a bez zadních končetin. Drápky se zachytí matčiny srsti a pomocí hmatu se dostane až do jejího vaku. Zde se přisaje k bradavce, začne sát mléko a růst. Vystrkovat hlavu začne v některých případech i po sedmi měsících,“ vysvětluje mluvčí zoo Sušanka a doplňuje, že i po opuštění matčina vaku se mládě zhruba další půl rok vrací na kojení.

Kolibříci a další novinky v Plzni

V závěru roku  2018 získala Zoo Plzeň z odchovu Weltvogelparku Walsrode v Německu kolibříky Amaziliiny (Amazilia amazilia). Zástupci  čeledi kolibříkovitých jsou chováni v plzeňské zahradě vůbec poprvé. V tuzemských zoo jde rovněž o ojedinělý počin – chov kolibříků je velmi náročný.

Takové krasavce uvidíte v Plzni. Kredit: © Tereza Holá

Trojici těchto ptáčků spatří návštěvníci v pavilonu nosorožců ve voliérách v expozici proti vnitřní ubikaci nosorožce Baabua. Zatím si zvykají na místní prostředí, později budou vypuštěni do velké vnitřní expozice s rostlinami. Expozice byla v loňském roce doplněna vhodnými rostlinami, vzhledem k tomu, že jde o nektarožravé ptáky.

Tento druh kolibříka, který dosahuje hmotnosti 5 g a velikosti 11 cm, chová 6 evropských zoo. Na rozdíl od svých příbuzných obývá i sušší otevřenou krajinu a také městské parky a zahrady. Kolibříci jsou známi tím, že jako jediní ptáci mohou létat pozadu a také velkou frekvencí mávání křídel (až 90x za vteřinu).

Kolibříci nejsou jedinou novinkou v plzeňské zoo: do skupiny šimpanzů přicestovala nová samice šimpanze Brigitte ze švýcarské Walter Zoo v Gossau. Pochází z Afriky, z Konga, narodila se v roce 1981 a je jednou z mála čistokrevných samic poddruhu šimpanz čego (Pan troglodytes troglodytes) v Evropě. V Plzni žil doposud samec Bask s partnerkami Zizwou, Zedonjou a Mariou. Bask je rovněž geneticky cenný samec, takže oba mají jasný úkol – přivést na svět společného potomka.

Mládě korovce mexixkého v Zoo Plzeň. Kredit: © K. Misíková, Zoo Plzeň

A do třetice z Plzně: v zázemí expozice Království jedu nyní pečují chovatelé o 8 mláďat korovce mexického (Heloderma horridum exasperatum).  Jedná se o jedovatého ještěra, který pochází ze severozápadu Mexika, dorůstá až 80-90 cm. Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra.

Page: 1 2

Ondřej Němec

Recent Posts

Kdo má nejsilnější čelisti?

Přemýšleli jste někdy, které žijící zvíře vyvine při skusu největší sílu? Krokodýl? Žralok? Hyena? Pokud…

2 roky ago

Konejšivé signály: jak dává pes najevo, že se mu něco nelíbí?

Psi nejsou od přírody agresivními tvory. Naopak se snaží všem konfliktům a hrozbám zabránit pomocí…

2 roky ago

Záhady sloní paměti

Sloni jsou zvířaty s obrovským mozkem a nebývale dobrou pamětí, která jim pomáhá při bezpečném pohybu…

2 roky ago

Samci kosatek – „mamánci“ v říši zvířat

Většina savců vymění mateřské mléko za pevnou stravu, ještě trochu povyroste a svou rodinku natrvalo…

2 roky ago

Zakládáme akvárium aneb návod jak to (ne)dělat (4. část)

Jaké rostliny pořídit do akvária, aby se v něm ryby cítily lépe? Na to se…

2 roky ago

Dokáže hlemýžď přelézt žiletku?

Nebudeme čtenáře napínat – dokáže. Nejen napříč, dokonce i podélně. Poradí si rovněž s ostrým…

2 roky ago