Novinky v zoo: tapír, banánovec a trnuchy

Chystáte se v brzké době zavítat do některé z českých zoo? Na co nového se můžete těšit ve zvířecí říši a co byste si při návštěvě neměli nechat ujít vám napoví tento článek.

lev Simba

Lev Simba z táborské zoo je mezi návštěvníky velice oblíbeným | Kredit: archiv Zoo Tábor

Oslavy lvího krále

Pokud jste milovníkem lvů, mohla by vaši pozornost upoutat zoologická zahrada v Táboře. V sobotu 13. srpna tu oslaví své šesté narozeniny lev Simba. Tento den zahrada zároveň připomene i mezinárodní den lvů, který každoročně připadá na 10. srpna. Součástí akce bude komentované krmení lvů.

Ostrava má turaka

Zoologická zahrada v Ostravě se pyšní novým ptačím druhem. Banánovce fialového, který obývá jen Afriku jižně od Sahary, můžete poznat podle pestře zbarveného peří. Šestiletou samičku najdete v Pavilonu evoluce. Jedná se o prvního zástupce turaků v ostravské zoo.

banánovec fialový

Banánovec fialový je typickým stromovým ptákem. Ilustrační foto
Kredit: gisela braun, Flickr.com – CC BY-SA 2.0

Malý příbuzný slona

Nováčka mezi živočichy najdete i v zoo pražské. Je jím daman stepní, který nově obývá pavilon Afrika zblízka. Damana stepního chová pouze 15 evropských zoologických zahrad. Zajímavostí je, že tento malý daman je vzdáleným příbuzným slona!

Daman stepní. Ilustrační foto | Kredit: Peter Steward, Flickr.com

Daman stepní. Ilustrační foto | Kredit: Peter Steward, Flickr.com – CC BY-NC 2.0

mládě žirafy Rothschildovy

Sameček žirafy Rothschildovy Oliver
Kredit: © ZOO Dvůr Králové, Facebook

Narodil se Oliver

Již 171. mládě žirafy Rothschildovy se narodilo 1. srpna v zoo ve Dvoře Králové. Je to sameček a nese jméno Oliver, které dostal přímo od návštěvnice dvorské zoo. Ta se druhý den po jeho narození účastnila zážitkového programu Ošetřovatelem v zoo a dostala jedinečnou šanci samečkovi sama vybrat jméno. Jeho matkou je samice Johari, která zde porodila už čtyři mláďata, otcem se stal samec Tommy, pro kterého je Oliver již 37. potomkem v místní zahradě. Ve dvorské zoo můžete spatřit největší stádo žiraf chovaných mimo Afriku. Současně zde má svůj domov 21 žiraf Rothschildových a 13 žiraf síťovaných. 

Do Zlína za puntíky…

Možná nejvzácnější přírůstek letošního roku pro zlínskou zoo. Mládě tapíra čabrakového se zde narodilo 8. srpna. Puntíkatá samička zatím pobývá v zázemí se svou matkou Nadirou, v průběhu pár dní by se však měla blíže představit návštěvníkům. Mládě přišlo na svět po pouhých dvou letech chovu rodičovského páru.

mládě tapíra čabrakového

Samička tapíra čabrakového je významným chovatelským počinem | Kredit: © ZOO Zlín, Facebook

… a do Ústí také, jen za trnuchami

malé trnuchy skvrnité v zoo v Ústí

Mláďata trnuchy skvrnité | Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Facebook

Zoo v Ústí nad Labem se raduje z mláďat trnuch skvrnitých, která přišla na svět 6. srpna. Jedná se o první narozené jedince od začátku chovu v roce 2012. Tito sladkovodní rejnoci se mohou chlubit trnovým jedem, který jim slouží v případě obrany proti predátorům. Během dne se často zahrabávají do písku, ze kterého jim koukají pouze oči a dýchací otvory.

zebra mládě

Kredit: © Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Mládě zebry v Plzni

Kobylka se narodila 5. července, zatím se jmenuje Cabiri. Její maminkou je klisna Cuanza. Stádo je nyní pětičlenné. Před narozením hříběte došlo k výměně hřebce, takže současný samec Keyes není otcem malé zebry. Ta již vesele běhá a prohání straky v Dolním africkém výběhu.

I ostatní zoologické zahrady samozřejmě nabízejí mnoho zážitků a podívané: v Jihlavě můžete zkontrolovat krásný nový travnatý výběh tapírů a kapybar, v Brně si můžete zaběhat a kouknout, jak krásně roste malé medvídě.

(Zobrazeno celkem 807-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..