V pražské zoo přivítali nováčky ve skupině obrovských želv. Z Ostravy do nového domova vycestovala samička supa a v Plzni můžeme znovu spatřit korovce. Dnešní novinky ze zoologických zahradách jsou ve znamení příchodu, odchodu i návratu.
Mladá želví krev
V Pavilonu velkých želv v pražské zoo mohou návštěvníci spatřit nové členy zdejší skupiny. V minulém roce do Prahy až z dalekého ostrova Mauricius dorazily dvě želvy obrovské, k ostatním želvám v pavilonu se ale vzhledem k rozdílu v jejich velikosti připojily až teď. Svá jména, Červený a Modrý, dostaly podle slavných poštovních známek. Tato zvířata se dožívají 150–200 roků, pražští nováčci jsou tak ještě velmi mladí – je jim teprve 10 let.
Sup vycestoval za novým domovem
V Zoo Ostrava se rozloučili s cenným jedincem. Samička supa hnědého, která se v místní zoo narodila v dubnu letošního roku, odcestovala do zoo v Holandsku. Mladá samička se stala čtvrtým úspěšně odchovaným mládětem ostravského páru a v nové domovině si bude hledat nového partnera. Chov budoucího páru by měl přispět k záchraně tohoto dravce v evropské přírodě.
Návrat korovců do Plzně
V plzeňské zoo naleznete po mnoha letech opět korovce mexické. Tento ještěr patří jako jeden z mála na světě mezi jedovaté. Dosahovat může až délky 90 cm a dožívá se okolo 30 let. Pár tohoto druhu obývá v Plzni expozici Sonorská poušť.
Nový ženich pro surikaty…
Nový sameček surikaty obohatil řady v Zoo Ústí nad Labem, kam přicestoval z liberecké zoo. Joe, jak se nováček jmenuje, prozatím pobývá v zázemí pavilonu šelem se svými budoucími partnerkami. Návštěvníci se na něj ale brzy mohou těšit.
…a čerstvý soused lenochodů
Ústecká zoo představuje kromě surikatího samce také nový druh – morče uruguayské. Jedná se o ohrožený druh, který žije ve volné přírodě na pobřeží Brazílie a Uruguaye. Tři samci dorazili do Ústí z jihlavské zoo. Spatřit je můžete v pavilonu exotária ve společné expozici s lenochody.
Zoborožec v Hluboké
Za novým druhem se vypravte také do zoo v Hluboké nad Vltavou. Spatřit tu teď můžete zoborožce šedého, ptáka, pro kterého je typický dlouhý zobák. Ve volné přírodě bychom ho našli v subsaharské Africe a na Arabském poloostrově. Podobně jako ostatní zoborožci, i tenhle hnízdí v dutině stromu. V jihočeské zoo ho hledejte v expozici Malá Afrika.