Novinky v zoo: námluvy, zoborožci nebo nyala

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem slaví chovatelský úspěch. V pražské zoo najdete hned několik čerstvých přírůstků a ve Dvoře Králové novou nápadnici hrabáče. A koho přivítala říše zvířat v Liberci? 

nová samice hrabáče kapského

Eko a jeho nová nevěsta si padli do oka. | Kredit: © Simona Jiřičková, ZOO Dvůr Králové

Eko už na to není sám

Tříletý hrabáč kapský Eko, kterého potkáte ve dvorské zoo, už neobývá svou expozici sám – společní s ním tam můžete spatřit i samičku Skylu. Ta za svým nápadníkem přicestovala z Anglie. I navzdory tomu, že hrabáči jsou spíše samotářská zvířata, z této dvojice se ihned stal nerozlučný pár. Chovatelé dokonce už zaznamenali první pokusy o páření.

Jak spojování nově vytvořeného páru probíhalo?

Tři zoborožci v Ústí

V červenci opustila hnízdní dutinu v ústecké zoo tři mláďata zoborožců vrásčitých. Jedná se o vzácný chov, neboť za poslední rok byly v Evropě zaznamenány pouze tři odchovy tohoto druhu. Zoo v Ústí nad Labem je jedinou, která se může chlubit až třemi jedinci. Tyto opeřence, charakteristické svým výrazným zobákem, návštěvníci momentálně bohužel vidět nemohou, protože kvůli potřebnému klidu pro hnízdění pobývají v zimovišti.

zoborožci vrásčití

Zoborožci vrásčití v ústecké zoo. | Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Face­book

Čerstvý potomek nyal

Nyaly nížinné v Jihlavě mají ve svém stádu nového člena rodiny. Je to sameček a již tuto sobotu bude v jihlavské zoo slavnostně pojmenován. Pokud se na jeho křtiny rozhodnete vyrazit podívat, za návštěvu stojí i festival s názvem “Střípky 5 kontinentů”, který jihlavská zoo tento víkend pořádá.

Nyalu nížinnou odchovala v červenci i zoologická zahrada v Plzni. Zde se těší ze samičky, která nese jméno Priscilla. Mládě je posledním potomkem již nežijícího samčího zakladatele chovu v Plzni.

nyala nížinná mládě

Samička nyaly nížinné, na fotografii se svým starším bráškou. | Kredit: © ZOO Plzeň, Facebook

Nový domov pro tapíra

Liberecká zahrada se přivítala s novým tapírem jihoamerickým. Django, jak se tento lichokopytník jmenuje, dorazil z Brna, odkud musel být přemístěn kvůli útokům ze strany svých rodičů. Výběh sdílí společně s tapírem Fellipem, který byl z nového spolubydlícího zpočátku poněkud rozladěn. Jejich vztah se však již zklidňuje a samci si na sebe navzájem zvykají.

tapír jihoamerický

Tapír jihoamerický Django. | Kredit: © ZOO Liberec, Facebook

Babyboom v Praze

divoká lama vikuňa

Nový přírůstek u divokých lam vikuní.
Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Hned několik nových přírůstků potěší váš pohled při návštěvě zoologické zahrady v Praze.

Tím nejnovějším je divoká lama vikuňa. Protože se jedná o opravdu čerstvý přírůstek – potomek se narodil 24. srpna – jeho pohlaví zatím není známo.

Pokud půjdete o kousek dál, u gueréz plaštíkových najdete nového “beránka”. Mláďata těchto v dospělosti černosrstých primátů mají totiž po narození čistě bílou a zvlněnou srst. Potomek se zde narodil samici Lucii.

Samice hrabáče kapského porodila své již čtvrté mládě. První dva potomci samice Kvídy v minulosti uhynuli, třetí přežil pouze se zásahem ošetřovatelů. Čtvrtý potomek se má zatím čile k světu a začal dokonce sám od sebe pít, což je dobré znamení. I Kvída se projevuje jako správná a zkušená matka. Pokud bude vše probíhat jako doposud, má tento drobeček velice dobrou šanci. Držíme jim tedy oběma palce!

hrabáč kapský

První dny života bývají pro mláďata hrabáčů občas kritické.| Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Mezi další zajímavé novinky patří třeba chov dudka chocholatého, který se poprvé úspěšně povedl v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou. V Táboře pak v rámci mezinárodního dne psů probíhá soutěž o nejhezčího voříška, jejíž vyvrcholení se v zoo uskuteční tuto sobotu.

 

(Zobrazeno celkem 681-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..