Novinky ze zoo: rekordní návštěvnost za rok 2018

Loňský rok 2018 byl z hlediska návštěvnosti v našich zoo skutečně úspěšný. První polovina roku nasvědčovala rekordní sezonu, avšak velká vedra v srpnu vysoká čísla trochu překazila. I přes tyto komplikace některé zoologické zahrady trhaly v návštěvnosti historické rekordy.

Jedním z taháků brněnské zoo, které přispěly k vysoké návštěvnosti, byla lvíčata. | Zdroj: Facebook Zoo Brno

Historicky nejlepší návštěvnost

Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Plzeň jsou zahrady, pro které byl rok 2018 z hlediska návštěvnosti velmi úspěšný. Ve všech se totiž podařil pokořit historický rekord v návštěvnosti.

Do Zoo Brno přišlo v loňském roce 330 118 lidí, což bylo nejvíce od roku 2008, kdy se v Brně narodila první lední medvíďata (Tom a Bill). Tahákem sezony 2018 byla hlavně lvíčata Akashinga a Anoona, která se narodila na konci roku 2017. Počasí bylo pro zoo příznivé hlavně na jaře, kdy do ní dorazilo také nejvíce návštěvníků.

Zoo Děčín překonala své maximum z roku 2017 o 809 příchozích, nynější rekord tedy činí 115 298 lidí. I přes ztrátu ikonických medvědů grizzly Sigfrieda a Helgy, kteří uhynuli nedlouho po sobě, považuje zoo tento rok za veleúspěšný. Překonání hranice 100 000 návštěvníků se daří již pět let po sobě, což je podle mluvčí zoo Aleny Houškové pro tak malou zoo velký úspěch. V Děčíně se letos dařilo také z chovatelského hlediska, mezi zvířata přibyli například kriticky ohrožení klokánci králíkovití, trnuchy skvrnité nebo vzácné rajky. Odchovat se podařilo kočky rybářské, kapybaru či sambara skvrnitého, který se narodil na Štědrý den.

Třetí zahrada s rekordní návštěvností je Zoo Plzeň. Poslední návštěvník minulého roku měl číslo 481 269. K vysoké návštěvnosti pochopitelně přispělo příznivé počasí, ale také mláďata, která se v roce 2018 v Plzni narodila. K největším lákadlům bezpochyby patřila lvíčata, kterých se v tamní zoo narodilo opravdu požehnaně. Jedno dospívající lvíče (Baqir), tři narozená v květnu (Damali, Deema a Dabir) a poslední samička narozená v červenci (Luisa). Plzeňský lev berberský Mates se zřejmě rozhodl zachránit poddruh před vymřením. Novými obyvateli zoo se stali hrošík liberijský Hugo nebo skupina rypošů lysích.

Aktuality:

Vzácní ptáci v Plzni

Kugu chocholatý je nový ptačí druh chovaný v Zoo Plzeň. Jedná se o endemický druh, jehož jediným místem výskytu je Nová Kaledonie. Vzhledově připomíná volavku, ale ve skutečnosti nemá žádné blízké příbuzné. Plzeňská zoo se stala jednou z šesti zahrad v Evropě, která tento druh chová. Zoo získala dva samečky z Německa, které mohou návštěvníci vidět v expozici Asijská zahrada.

Zajímavost z Prahy

Nejstarší člence pražského stáda slonů, slonici Gulab, vyrostl na horní čelisti zub sedmé generace. Jedná se o poměrně vzácný úkaz, protože slon indický má obvykle pouze šest sad zubů. Stoličky sedmé generace se vyskytují vzácně, a to u slonů starších 60 let. Právě tyto kulatiny letos Gulab v Zoo Praha oslaví.

Zdroje: Zoo Brno, Zoo Děčín, Zoo Plzeň, Zoo Praha

(Zobrazeno celkem 435-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..