Opírá si váš mazlíček hlavu o zeď? Rychle k veterináři!

Když domácí zvíře tlačí hlavou proti zdi: na první pohled banální symptom ve skutečnosti poukazuje na závažné zdravotní problémy neurologické povahy. Jejich včasné odhalení tak může zachránit vašemu psovi či kočce život.

dog head pressing wall

Pouze nemocný pes si bezdůvodně opírá hlavu o stěnu. | Kredit: vespacianni, YouTube

V anglicky mluvících zemích se pro toto chování zvířat používá termín head pressing. Pokud váš mazlíček tiskne hlavu ke zdi nebo k podlaze, aniž by se hýbal, neváhejte a utíkejte k veterináři. Tuto výzvu zveřejnila na své sociální síti holandská asociace na ochranu zvířat Steunpunt voor Dieren.

Možné příčiny nemoci

dog head pressing floor

Head pressing bývá symptomem vážné choroby.
Kredit: DVM Chronicles, YouTube

Popsané chování má totiž mnohem závažnější příčinu, než by se mohlo zdát. Opírání hlavy o stěnu, aniž by se zvíře škrábalo nebo si hrálo, totiž může být symptomem hned několika velmi vážných chorob, například zánětu mozku (encefalitida), mozkové mrtvice, otravy (např. olovem), nádoru, jaterní encefalopatie (porucha funkce mozku v důsledku špatné funkce jater), infekce nervového systému v důsledku parazitů, bakterií, hub, virů, či jiných vážných onemocnění. Nevylučuje se ani podezření na hyponatrémii (nedostatek sodíku v krevní plazmě) či hypernatrémii, jejíž příčinou může být deficit vody a která může následně vést až k mozkové dehydrataci.

Kdy je vhodné jít k veterináři?

Některým lidem se tyto příznaky mohou jevit jako nedůležité, či dokonce zábavné a roztomilé. Mnohdy pak už bývá bohužel na záchranu zvířete pozdě. Veterinář by měl umět určit, o jakou chorobu se jedná, pomocí neurologického vyšetření, magnetické rezonance či rozboru krve.

 

A jak můžete ještě poznat, že se zvířetem je něco v nepořádku? Zde je několik dalších příznaků, které by vás měly varovat: chůze v kruzích, záchvaty, zrakové problémy, sezení v koutě, nerovná chůze, pomalé reflexy nebo zvracení. V žádném případě by se tedy sebemenší podezření nemělo podceňovat.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 7 012-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..