Orangutani mizí z Bornea i kvůli lidem. Jeden lidoop zemřel po 130 ranách vzduchovkou

Populace kriticky ohrožených orangutanů žijících na Borneu stále klesá. Nový průzkum ukázal, že od roku 1999 bylo zabito více než 100 000 těchto tvorů. Zatímco dříve se předpokládalo, že hlavními problémy jsou odlesňování, pěstování olejných palem a těžba, nyní se k tomuto výčtu přidal i lidský faktor. Na začátku února byl na Borneu například nalezen orangutan, který zemřel po 130 zásazích vzduchovkou. 

Na Borneu bylo od roku 1999 zabito více než 100 000 orangutanů. | Zdroj: Wikimedia Commons

Orangutani mizí i z oblastí, které zůstávají zalesněny. Překvapující výsledky šestnáctiletého průzkumu zveřejnili vědci v časopisu Current Biology. Podle vedoucí výzkumnice Marie Voigtové z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology v Německu to znamená, že orangutany zabíjejí lidé. Zvířatům se farmáři mstí za to, že jim pojídají úrodu. „Nepředpokládali jsme, že ztráty v populaci orangutanů budou tak veliké i v oblastech, které zůstávají zalesněny. Studie ukazuje, že lov je zásadní problém,“ komentoval pro BBC News profesor Serge Wich z Liverpool John Moores University ve Velké Británii, který se do výzkumu také zapojil.

70 střel do hlavy

Když podle něj přijdou orangutani do konfliktu s lidmi, farmáři je zabijí „Na začátku února se objevila zpráva, že jeden orangutan zemřel poté, co ho lidé na Borneu 130krát střelili vzduchovkou. Je to šokující a zbytečné. Orangutani možná jedí farmářům ovoce, ale nejsou nebezpeční,“ řekl. Zmínený orangutan byl podle místího šéfa policie stále naživu, když byl převezen do nemocnice ve městě Bontang.

Zemřel následující den. Rentgen ukázal, že ho někdo zasáhl 130krát vzduchovkou, z toho 70 výstřelů trefilo hlavu. Pitva ukázala, že orangutana střelba oslepila, navíc bylo nalezeno 17 ran způsobených ostrým předmětem. Měl také pohmožděné levé stehno, pravou část hrudníku a levou ruku. „Jsme šokováni touto nesmyslnou krutostí, která způsobila smrt zvířete kriticky ohroženého druhu, jenž je chráněn zákonem. Vyzýváme příslušné vládní úředníky v Indonésii, aby situaci prošetřili a tresně stíhali pachatele,“ řekla pro deník The Independent Teresa Telecky, tisková mluvčí organizace Humane Society International.

Orangutany kromě mizejících lesů ohrožují závažně také lidé. | Zdroj: Wikimedia Commons

Pomáhají „lesní mosty“

Průzkum, který odhalil lidský faktor jako zásadní příčinu klesající populace orangutanů, ale také upozorňuje na čerpání přírodních zdrojů na Borneu „neudržitelným temptem“. Výzkumníci odhadují, že odlesňování by během dalších 35 let mohlo vést ke smrti 45 000 orangutanů. Ochranáři se snaží zlepšit situaci například tím, že pro lidoopy staví uměle vytvořené „lesní mosty“, které zvířatům umožňují dostat se do další části lesa přes silnice nebo pásma s vysazenými olejnými palmami.

Chesterská zoo ve Velké Brintánii vydala fotografie, které ukazují, že zvířatům tyto mosty pomáhají. „Vidět, že je orangutani opravdu používají a rozšiřují tak lokaliktu, kde se vyskytují, je opravdu pozitivní znamení. Ale je to jen krátkodobé řešení,“ řekla pro BBC Catherine Bartonová ze zoo v Chesteru. Dlouhodobým řešením by podle ní bylo vysazování lesů a vytváření většího prostoru pro orangutany. Profesor Witch ale upozornil, že nestačí jen chránit prostředí, v němž lidoopové žijí. „Musíme chránit zvířata, abychom neskončili s lesem, který vypadá dobře, ale nejsou v něm žádní orangutani,“ řekl.

Zdroje: BBC, The Independent

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..