Polibek po narození. Ve Washingtonu se narodilo mládě kriticky ohrožené gorily nížinné

Ve Washingtonské zoo se stal malý zázrak. Minulou neděli se tam kriticky ohroženým gorilám nížinným, samici Calaye a samci Barakovi, narodil potomek. Emotivní momenty během porodu i hned po narození zachytily kamery. Matka začala malého samečka láskyplně „pusinkovat“.

Samice Calay láskyplně přijala mládě hned po narození. | Zdroj: Youtube.com

Po devíti letech se v zoologické zahradě The Smithsonian’s National ve Washingtonu narodilo mládě gorily nížinné (Gorilla gorilla gorilla). Kamery zachytily jak celý porod, tak i emotivní momenty těsně po něm, kdy matka svého potomka láskyplně přijala a začala ho „líbat“. „Viděli jsme všechno. Viděli jsme porod, pět hodin námahy… Všichni jsme se třásli štěstím. Byl to úžasný moment, který jsme s kolegy sdíleli a který nás téměř dohnal k slzám,“ citoval The Washington Post zaměstnankyni zoo Becky Malinskou.

Ngalský „Junior“

Gorilí sameček, jehož rodiči jsou 15letá samice Calay a 26letý samec Barak, dostal jméno Moke. To znamená v ngalštině „junior“ nebo „malý“ (ngalština je jazyk rozšířený převážně v Kongu). Moku se narodil minulou neděli okolo půl sedmé večer. Matka se začala o mládě okamžitě starat. Bez zásahu ošetřovatelů začala i kojit. Pavilon, ve kterém dohromady žije šest goril, se na několik dní pro veřejnost uzavřel.

Gorilla nížiná je podle seznamu IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) kriticky ohroženým druhem. Během tří generací se populace změnšila o 80 %, v součanosti žije podle odhadů ve volné přírodě už jen okolo 100 000 jedinců. Vyskytují se v Africe: v Demokratické republice Kongo, v Kamerunu, Rovníkové Guineji, Gabonu i Středoafrické republice. Jméno gorily napovídá, že se zdržuje v nížinných děštných pralasech. Druh odhrožuje především odlesňování přirozeného prostředí.

Zdroje: The Washington Post, Wikipedia

(Zobrazeno celkem 299-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..